Elbilstillverkaren Teslas börskurs har rusat till nya höjder under sommaren, men billeveranserna i Sverige nådde en bottennivå i juli på bara elva nya bilar.
Tesla-rally i USA – men säljfiasko i Sverige


Finwire
Uppdaterad: 05 aug. 2020Publicerad: 05 aug. 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
Det är den sämsta månadssiffran på mer än fem år. Månadsstatistiken från Bil Sweden visar att Tesla endast registrerade elva bilar i juli, rapporterar Dagens Industri i onsdagens utgåva.
För det första halvåret 2020 registrerades 2 379 Teslabilar i Sverige. Bolaget avböjer att kommentera orsaken till de mycket låga leveranserna i juli i Sverige.
ANNONS
Enligt hemsidan ska bilar som beställs nu levereras i september.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Bäst på bilbelysning och styling

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.
Se mer
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS