Det tog inte många minuter innan Victoria Parks storägare och styrelseledamot, Anders Pettersson, fingrade på säljknappen.
Svensken cashar hem efter veckans drömbud


Mest läst i kategorin
Anders Pettersson har den 3 maj via bolaget Paramax Investments sålt 2,2 miljoner A-aktier i fastighetsbolaget Victoria Park där han är styrelseledamot och storägare. Aktierna såldes till kursen 38 kronor per aktie, en affär på 83,6 miljoner kronor. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.
Tyska Vonovia lade på torsdagen ett högre konkurrerande bud på Victoria Park på 38 kronor per A- och B-aktie i bolaget, vilket Dagens PS skrev om. Amerikanska Starwood Capital hade tidigare lagt ett bud på 34,40 kronor per A- och B-aktie i Victoria Park.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.