En unik Porsche 911 Turbo från 2007, beställd ny av ingen mindre än Zlatan Ibrahimović, är nu till salu hos S Jönsson Bil.
Zlatans gamla Porsche till salu
![Sugen på en bil med Zlatan-touch? (Foto: S Jönsson Bil)](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F12%2FPorsche-911-Turbo-4.png&w=1200&q=75)
![Åsa Wallenrud](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F05%2FAsa-169x300.jpeg&w=1200&q=75)
Mest läst i kategorin
![](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F10%2FCompricer.png&w=1200&q=75)
Bilen, som levererades av Porsche i Helsingborg, är en 997 Turbo i generation 1-utförande och har den legendariska Mezger-motorn.
Den är lackerad i Arctic Silver metallic och har en utökad läderinteriör med kolfiberdetaljer. Dessutom har den en personlig inskription på de belysta instegslisterna.
![Om du skulle glömma vem som först ägde bilen. (Foto: S Jönsson Bil)](https://dagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/uploads/2024/12/Porsche-911-Turbo-3-1024x512.png)
En bil med historia
Oliver Arvidsson, försäljningschef på S Jönsson Bil, säger till Carup att bilen är unik. Inte nog med att den körts av en av världens bästa fotbollsspelare genom tiderna, den har dessutom en rad exklusiva funktioner.
Zlatan beställde bilen sommaren 2007 efter att ha säkrat ligatiteln med Inter. I den avgörande matchen mot Parma gjorde han två mål och fick lyfta bucklan inför en jublande publik på San Siro.
Fullmatad med extrautrustning
Porschen är utrustad med bland annat elektrisk taklucka, kolfiberpaket, PASM (Porsche Active Suspension Management), 19-tums lättmetallfälgar i Turbo-design, BOSE Sound System och navigation.
Lägg därtill läderklädd multifunktionsratt med kolfiberdetaljer, farthållare, ParkAssist, elinställbara framstolar med minne, xenonstrålkastare och automatisk klimatanläggning.
![Skulle den passa bra på din uppfart kanske? (Foto: S Jönsson Bil)](https://dagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/uploads/2024/12/Porsche-911-Turbo-2-1024x512.png)
TipTronic S och säkerhetsbälten i Guards Red
Bilen har även TipTronic S-växellåda, säkerhetsbälten i Guards Red, Porschevapen präglade på nackstöden, utfällbar bakspoiler, rödlackerade bromsok och mörktonade rutor bak.
Ytterligare utrustning inkluderar färddator, automatiskt avbländbar innerbackspegel, elinställbara ytterbackspeglar, sätesvärme fram, elektriskt inställbart svankstöd, däcktryckskontroll, PSM (Porsche Stability Management), brandsläckare, CD-växlare och vindruta med grå överkant.
Priset?
Nästan en miljon kronor. Intressenter finns redan, men S Jönsson Bil avvaktar lite med försäljningen.
![Vem ska få äran att sitta här inom kort? (Foto: S Jönsson Bil)](https://dagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/uploads/2024/12/Porsche-911-Turbo-1024x512.png)
Vem blir den nya ägaren?
Många kommer att vilja se bilen, men vem blir den lyckliga ägaren?
Oliver Arvidsson på S Jönsson Bil har en drömkund enligt Carup.
“Det roligaste hade varit om Zlatan bestämt sig för att köpa tillbaka den. Det skulle vara väldigt skoj och han är varmt välkommen om han har tid.”
Läs också:
Beslagtagna lyxbilar för miljoner. Dagens PS
Postnord chockhöjer priset på frimärken – igen. News 55
Då blir det billigare att flytta ditt bundna bolån. Realtid
![Åsa Wallenrud](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F05%2FAsa-169x300.jpeg&w=1200&q=75)
Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.
![Åsa Wallenrud](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F05%2FAsa-169x300.jpeg&w=1200&q=75)
Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.
![](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F10%2FCompricer.png&w=1200&q=75)
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bilförsäkringar.