Sultanens ovanliga Lamborghini på auktion

Sugen på en unik bil? Det här en av Sultanen i Bruneis bilar som nu säljs på auktion. (Foto: SBX Cars)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 23 juli 2024Publicerad: 23 juli 2024

En minst sagt unik bil kommer ut på auktion på SBX Cars till ett ännu okänt pris. Det är Sultanen av Brunei som gör sig av med en Lamborghini off-road.

Den här Lamborghini off-roadaren, ägd av Sultanen av Brunei, är på väg till auktion. Det är den enda specialbyggda bilen från Lamborghini någonsin. Sultanen var sugen på en suv på 1980-talet men ville helt enkelt inte vänta i tre decennier på en Urus.

Kommer du vara med och buda? (Foto: SBX Cars)

I stället bestämde han sig för att konvertera varumärkets off-roadare, den truckliknande LM002, till en vagn. Nu ska den specialbyggda bilen auktioneras ut av SBX Cars.

Det finns inget pris satt så oklart vad den kommer kosta. (Foto: SBX Cars)

“Rambo Lambo”

Lamborghini är bäst på sportbilar, men företaget har ibland tagit risker. Ett exempel är deras första off-roadare, LM002. Introducerad på 1980-talet var denna fyrkantiga fyradörrarsbil, med en amerikansk V-12 i bakre delen, tänkt för militären. Det blev aldrig så. Istället älskades den av Sylvester Stallone, som gav den smeknamnet “Rambo Lambo.” Okej att skratta…

Oklart om designen är väl vald eller bara ett bevis på dålig smak. (Foto: SBX Cars)

Sultanens LM002 är från 1986, första produktionsåret. Vissa kallar den suv, men med sitt flak är den mer som en truck, lik Humveen som inspirerade Hummer. Men Sultanen ville ha mer. Han anlitade därför karossbyggaren Salvatore Diomante för att göra om den till en vagn. Tre LM002-vagnar byggdes under sju år, men denna unika version är den enda som Lamborghini godkänt.

Ja baksidan måste ju visas upp så klart. (Foto: SBX Cars)

Toppinredd Lamborghini

Ombyggnaden innebar att stänga baksidan, höja taklinjen och installera en U-formad bänk i bakre kabinen. Den ursprungligen svarta exteriören är nu Argento Metallizzato. Interiören är klädd i Cuoio Nero. Självklart är fordonet fullt utrustat. Luftkonditionering, elhissar, stereosystem, DVD-spelare, specialanpassad instrumentbräda, träinredning och soltak.

Insidan. Tveksam smak men det passar nog många. (Foto: SBX Cars)

Sultanens LM002 går upp för auktion hos SBX Cars onsdagen den 7 augusti. Ingen värdering är angiven, men slutpriset förväntas överstiga sju siffror.

Sultanen av Bruneis otroliga samling: 7000 lyxbilar

Det finns bilsamlare och så finns sultanen av Brunei. Sultanen, som i veckan besökte Europa, äger världens största och dyraste bilsamling med 7000 lyx-

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Jämför bilförsäkring

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bilförsäkringar.

Jämför här