Vid en auktion i München avslöjade polisen en misstänkt manipulation på en bil från 50-talet. Trots fynden såldes bilen.
Razzia på auktion – misstänkt fusk på lyxbil
Den 23 november gick den av stapeln – motorvärldens prestigefyllda auktion hos RM Sotheby’s i München. Auktionen lockar köpare och säljare från världens alla hörn och årets katalog innehöll allt från ikoniska Mercedes till unika enägarbilar med fascinerande historier.
Det var dock en bil som drog till sig mer än bara beundrande blickar.
Läs också: Sista Mercedes-Benz 300 SL Gullwing till auktion. Dagens PS
Razzia på auktion
Det hela gäller en Mercedes-Benz 300 SL Roadster från 1950-talet. Polisen genomförde en razzia där de undersökte veteranbilen – detta efter misstankar om ett manipulerat chassinummer, något bland annat ViBilägare skriver om.
En magnetröntgenundersökning avslöjade att chassinumret var felplacerat – något för långt till vänster. Där det korrekta numret borde ha suttit fann polisen spår av slipmärken och rester av ett annat nummer.
Fynden tyder på att chassinumret har ändrats, vilket ofta görs för att dölja bilens ursprung eller öka dess värde på marknaden, rapporterar tyska KfZ-Betrieb.
Tidningen skriver även att samma försäljare tidigare har varit inblandad i en utredning gällande ett förfalskat chassinummer.
Såld – trots manipulation
Trots fynden såldes bilen för hela 11,7 miljoner kronor. Beskrivningen i auktionskatalogen uppdaterades dock i sista stund.
“Observera att det verkar som att den främre tvärbalken i chassit har bytts ut vid något tillfälle under bilens livstid, men alla andra nummer stämmer överens”, står det i beskrivningen.
Auktionsföretagets presstalesperson ville inte kommentera det hela, men hävdade att köparen var medveten både om polisrazzian och avslöjandet.
Läs också: Sällsynt Mercedes-Benz väntas nå rekordpris. Dagens PS
Bevakar i huvudsak privatekonomi och företagande.
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bilförsäkringar.