Dagens PS

VW-ägda Porsche kan börsnoteras

Porsche 911 GT. (Foto: Porsche)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 20 apr. 2021Publicerad: 18 feb. 2021

Sportbilsföretaget Porsche kan börsnoteras av ägaren Volkswagen, säger källor till Bloomberg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Den tyska biljätten överväger att börsnotera ett av sina prestigevarumärken, Porsche. Detta för att få pengar till förvärv och teknologiska investeringar, enligt Bloombergs källor.

Börsnoteringen av Porsche skulle i så fall kunna ske nästa år, men ingen tidsplan är spikad, enligt uppgifterna. Volkswagen skulle behålla en majoritet av aktierna i sportbilsmärket om en börsnotering blir aktuell.

ANNONS

Biljättens vd Herbert Diess har tidigare uttalat sig om att Volkswagens relativt låga värdering jämfört med elektrifierade rivaler innebar att VW skulle behöva öka takten i sin omställning.

Volkswagen har inte kommenterat uppgifterna.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS