Åklagare har på tisdagen utfört en razzia mot BMW:s huvudkvarter i München och påbörjat en preliminär utredning kring misstänkt fusk med dieselutsläpp, rapporterar Financial Times.
Razzia mot BMW:s kontor – misstänks för utsläppsfusk


Mest läst i kategorin
Misstanken är att 11.400 bilar ska ha blivit utrustade med otillåtna anordningar som anger för låga utsläppsvärden under tester.
Både biltillverkarens huvudkontor i München och en anläggning i Österrike ska ha fått påhälsning av myndigheterna på tisdagen.
Sedan det i september 2015 uppdagades att Volkswagen med hjälp av en mjukvara manipulerat utsläppstester har fordonstillverkare varit under myndigheternas lupp, men fram till nu har inga anklagelser riktats mot BMW.
Bolaget uppger att en mjukvaruuppdatering av misstag har placerats i de aktuella fordonen och nekar till något medvetet fusk. Vidare uppger BMW att bilarna ska återkallas och att man samarbetar med berörda myndigheter.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.