Nissan och Renault dementerar medieuppgifter om att deras allians skulle vara hotad efter Ghosn-affären. Det rapporterar Sky News med hänvisning till separata pressmeddelanden.
Nissan-Renault: Vår allians inte hotad


Mest läst i kategorin
På måndagen rasade bolagens aktier sedan Financial Times skrivit att Nissan ville ut och hade börjat ta fram beredskapsplaner. Nissan-aktien föll till den lägsta nivån på över åtta år.
Men uppgifterna dementeras av Nissan som kallar det hela för ”spekulativ internationell medierapportering”.
Bolaget hävdar snarare att alliansen utgör källan för dess konkurrenskraft och att man genom den vill åstadkomma vinsttillväxt och ”vinn-vinn”-resultat för alla dess medlemmar. Mitsubishi ingår också i alliansen.
Frankrikes finansminister Bruno Le Maire kallade FT-artikeln för ”illvillig”. Den franska staten är storägare i Renault.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.