Uppåt 100 miljoner kronor – så högt tros priset bli när en Talbot-Lago T150-C SS signerad karossbyggaren Figoni & Falaschi säljs på auktion.
Vackra klassikern väntas gå för 100 miljoner


Mest läst i kategorin
Den ikoniska bilen går under klubban på auktionshuset Gooding & Co och det finns endast tio exemplar av bilen som är från 1930-talet och byggd av den legendariske karossmakaren Figoni & Falaschi.

Det är minst sagt unika linjer som dominerar designen av den här klassiska bilen. (Foto: Gooding & Company)
Den beskrivs som ett mästerverk, bilarnas Mona Lisa och många är de samlare av historiska bilar som nu slickar sig om munnen. Den aktuella bilen uppges vara en av två med den ursprungliga karossen.

Interiören återspeglar den exklusiva och spännande exteriören. (Foto: Gooding & Company)

Motorn som driver den tidlöst klassiska bilen. (Foto: Gooding & Company)
Enligt sajten Car Up, som berättar om helgens auktion av klassikern, var bilen ämnad från början till racerföraren, bobåkaren och playboyen Freddy McEvoy.
Bilen kom till Los Angeles, USA, 1939 sedan en ung och rik bilfantast, Thomas Stewart, fastnat för den.

En bil som väcker känslor. (Foto: Gooding & Company)
Han begick emellertid självmord 1950, enligt Car Up, och bilen fick sedan ny ägare på en auktion.
Därefter har den inte varit till salu men däremot donerats till ett bilmuseum så sent som 2004.

Att äga den här bilen är att äga ett unikt stycke bilhistoria. (Foto: Gooding & Company)
Nu är den alltså till salu igen på de privata marknaden igen, men priset väntas bli därefter: 10 miljoner dollar, alltså uppåt 100 miljoner kronor, enligt auktionshuset.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.