23 apr. 2025

Antal läsare idag: 58 237

Dagens PS

Svenska hybridbilar lämnar landet: "Vanligt folk har inte råd"

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 08 apr. 2025Publicerad: 07 apr. 2025

Svenska hybrid- och elbilar lämnar landet i en oroväckande takt, visar nya trender i bilbranschen. Ekonomiska utmaningar och förändrade konsumtionsmönster tvingar fram en export som kan hota Sveriges klimatmål.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bråse startar ny fond
Spela klippet
PS Studio

Fonden drog igång mitt i tullkaoset

22 apr. 2025
Edvard Lundkvist om inflation
Spela klippet
PS Studio

Låg inflation kan vara lugnet före stormen

22 apr. 2025
Bilbo Göransson om pension i utlandet
Spela klippet
PS Studio

Pensionera dig i solen - här betalar du lägst skatt

20 apr. 2025
Larry Fink om världens kapital
Spela klippet
Makro

Larry Fink: “Dela vinsterna – annars brakar kapitalismen ihop”

20 apr. 2025
Emma Fällman möter Stefan Engeseth och pratar dumhet
Spela klippet
Weekend

Författaren: "Trump är min bästa försäljningschef"

17 apr. 2025

“Det går utför när det kommer till hållbarheten”, varnar motorjournalisten Åsa Wallenrud. Hon pekar på att både elbilar och hybridbilar försvinner från den svenska marknaden i en tid då de behövs som mest.

Särskilt oroande är att laddhybrider nu utgör hela 28 procent av den totala bilexporten från Sverige. Detta i en tid då landet kämpar för att nå uppsatta klimatmål och minska koldioxidutsläppen från transportsektorn.

I stället för att bilarna leasar eller köps av svenskar så kliver utländska kunder in och tar över.

Läs även: Bilförsäljningen rasar i Europa – Tesla tappar 40 procent. Dagens PS

Hybrid- och elbilar lämnar landet:

• Laddhybrider utgör 28% av Sveriges totala bilexport
• Både privatpersoner och företag väljer i allt högre grad leasing
• Volvo, Skoda och Peugeot är de märken som främst exporteras
• Trenden hotar Sveriges möjligheter att nå uppsatta klimatmål

Leasingtrenden driver utvecklingen

Bakom den omfattande exporten ligger en växande trend av billeasning, både bland privatpersoner och företag. När leasingperioden löper ut hamnar bilarna på en marknad där många svenska konsumenter inte har råd att köpa.

“Marknaden är som den är, ekonomin är som den är. Vanligt folk har kanske inte råd att köpa en bil, utan satsar på privatleasing som har mycket bra kampanjer. Då blir bilarna stående i hallarna”, förklarar Wallenrud.

ANNONS

Nya märken i exportflödet

Traditionellt har Volvo dominerat den svenska bilexporten, men nu syns en förändring. Både Skoda och Peugeot ökar sin andel av exportflödet, efter att ha erbjudit fördelaktiga leasingkampanjer på den svenska marknaden.

“De har haft ganska bra kampanjer ute och sålt mycket bilar. De har varit fördelaktiga att ta på leasing”, säger Wallenrud.

Se även: Sverige töms på hybridbilar: “Går utför med hållbarheten”. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS