Dagens PS

Här startar Volvo eget laddnätverk för elbilar

De första stationerna i Volvo Cars laddnätverk i Belgien är redan färdigbyggda. Foto: Volvo Cars
Maths Nilsson
Maths Nilsson
Uppdaterad: 29 dec. 2021Publicerad: 29 dec. 2021

Volvo bygger ett eget nätverk med snabbladdare – men än så länge bara i Belgien och Luxemburg. Laddarna ska stå hos Volvos handlare. Volvo Cars har registrerat varumärket Powerstop för ”Laddningstjänster för elfordon”.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Tesla har sedan länge sitt Superchargernätverk. Det har blivit en stor konkurrensfördel för den amerikanska biltillverkaren, och inom kort ska nätverket öppnas för andra bilar. Flera europeiska bilmärken har gått ihop i laddningsnätverket Ionity som erbjuder snabbladdare på 1500 platser.

Stått utan eget nätverk

ANNONS

Volvo har än så länge valt att stå utanför och inte ha något eget laddningsnätverk, trots att märket vill gå i bräschen för skiftet till elbilar och lovat sluta med förbränningsmotorer om åtta år.

Men snart kan det bli ändring, Volvo meddelar nu att man till att börja med ska bygga ett eget nätverk i Belgien och Luxemburg.

30 stationer 2022

Redan i mitten av 2022 ska det finnas 30 laddstationer på plats i Benelux. Med de nya snabbladdarna kan du ladda med en hastighet på upp till 175 kW och med vissa laddare upp till 200 kW. Det handlar om en station där maximalt två elbilar kan laddas samtidigt. Laddningsnätverket byggs i samarbete med Volvos återförsäljare och laddarna kommer att stå i närheten av bilhallarna.

Elbilar av alla märken ska kunna ladda vid Volvos snabbladdare.  Alla laddningspunkter är öppna 24/7 och volvokunder får ett förmånligt pris tack vare deras Plugsurfing-kort eller app, som de får när deras Volvo levereras. Laddningen ska se enbart med förnybar energi.

Powerstop nytt varumärke

Om satsningen ska göras i fler länder är inte officiellt. Strax före jul registrerade Volvo Cars det nya varumärket Powerstop. Enligt varumärkesansökan avser Powerstop laddstationer för elektriska fordon och laddningstjänster för elfordon.

ANNONS

Det är sedan tidigare känt att Volvos italienska generalagent planerar att bygga ett mindre laddningsnätverk under namnet Volvo Recharge Highways. 

Så här trevligt ska det se ut hos Volvos laddstationer i Italien. Foto: Volvo Cars

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Bäst på bilbelysning och styling

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.

Se mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]