Det har nu blivit dags för ännu ett avsnitt av Dragläget som denna vecka rattas av Marcus och Gustaf. Grabbarna diskuterar bland annat Mercedes E-klass stamtavla och nya Lotus Eletre.
Dragläget: “Lotus Colin Chapman gillade suvar”


Mest läst i kategorin
Denna vecka bjuds det på ett särskilt Mercedes-tungt avsnitt av Dragläget.
Marcus har nämligen varit i Österrike och kört alla generationer av Mercedes E-klass från 1950-talet och framåt.
Förra dragläget: “Snittar 3 liter milen i stadstrafik”

Grabbarna diskuterar Marcus favoriter ur E-klass stamtavla, och Gustaf redogör för hur man kör rattväxel.
Marcus har också varit i Norge för att provköra nya Lotus Eletre, och förklarar varför en Lotus-suv inte ligger så långt ifrån märkets DNA som man kan tro.
Läs även: Lotus Eletre testad: Bilen grundaren alltid drömt om

Motorjournalist. Redaktör på Högsta Växeln.

Motorjournalist. Redaktör på Högsta Växeln.

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.