Dagens PS

BMW M4 Competition Cabriolet – lagom till sommaren

BMW M4 Competition Cabriolet
BMW M4 Competition Cabriolet börjar produceras nu i sommar. (Foto: BMW)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 27 maj 2021Publicerad: 27 maj 2021

Lagom till sommaren släpper BMW en öppen version av sin prestandamodell. I juli börjar nya BMW M4 Competition Cabriolet produceras. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Designen på BMW:s nya M3 och M4-serier har varit en snackis sedan de lanserades förra året. Särskilt är det de stora grillarna som uppmärksammats, där uttryck som till exempel ”bävertänder” ofta har förekommit, rapporterade Dagens PS som var först med att testa modellen.

BMW M4 Competition Cabriolet

Taket på BMW:s nya cabriolet är 40 procent lättare än tidigare. (Foto: BMW)

ANNONS
BMW M4 Competition Cabriolet

Interiören i nya BMW M4 Competition Cabriolet. (Foto: BMW)

Nu kommer BMW M4 också som cabriolet. Den släpps endast som prestandavarianten M4 Competition med en rak 3.0-liters sexcylindrig dubbelturbo till motor som levererar 510 hästkrafter och ett vridmoment på 650 Nm. Bilen är fyrhjulsdriven och gör 0-100 på 3,7 sekunder. Toppfarten är begränsad till 250 km/h. BMW M4 Competition Cabriolet kommer endast som automatväxlad.

Den har ett tygtak som är 40 procent lättare än på den senaste M4 cabriolet som släpptes och kan öppnas och stängas på bara 18 sekunder i hastigheter upp till 50 kilometer i timmen. Det nya taket gör också att bilen får ytterligare lastutrymme.

De svenska priserna har ännu inte släppts, men BBC Top Gear skriver att i Storbritannien kommer den kosta motsvarande cirka 950 000 kronor.

BMW M4 Competition Cabriolet

(Foto: BMW)


Läs mer:
Nya BMW 4-serien – design som berör

Läs mer: Biltest: BMW Z4 – en härlig naturupplevelse

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

ANNONS
Bäst på bilbelysning och styling

Specialiserade på allt inom bilbelysning och styling, med ett särskilt fokus på diodtuning. Allt från högkvalitativa dekaler, LED-lister, positionsljus, blixtljus, och ett omfattande utbud av bilbelysning.

Se mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]