Dagens PS

Begagnade elbilar rasar i pris – VW ID.4 billigare än någonsin

Fyndläge om du vill köpa elbil. Priserna rasar på Blocket. (Foto: Kia, montage)
Fyndläge om du vill köpa elbil. Priserna rasar på Blocket. (Foto: Kia, montage)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 06 feb. 2025Publicerad: 06 feb. 2025

Sugen på en elbil men har inte budget? Nu har du det, för priserna har fullkomligen rasat på begagnade elbilar på Blocket.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Priserna på begagnade elbilar har sjunkit dramatiskt under 2024, visar ny statistik från Blocket. I december var medianpriset hela 23 procent lägre än i januari. Men nu ser det ut som att priserna stabiliserats, och försäljningen har tagit fart.

Enligt Marcin Stepman, fordonsexpert på Blocket, föll medianpriset på begagnade elbilar från 390 000 kronor i januari 2024 till 300 000 kronor i december.

ANNONS

I januari 2025 har priserna dock stigit med 3 procent, och försäljningen har ökat markant.

Data från Blocket.
Data från Blocket.

Kia e-Niro och VW ID.4 populärast

Särskilt populära är Kia e-Niro och Volkswagen ID.4, som nu går att hitta för priser från cirka 200 000 kronor respektive 250 000 kronor. Det innebär att de ligger i samma prisklass som sina fossildrivna motsvarigheter.

Blocket ser en ökning på 93 procent i försäljningen av begagnade elbilar hos handlare i januari 2025 jämfört med januari 2024.

Försäljningen av Kia e-Niro och VW ID.4 har ökat med 174 procent respektive 245 procent i januari 2025 jämfört med samma period förra året.

Missa inga nyheter – prenumerera på Dagens PS Motorbrev.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Elbilar fortfarande en liten del av marknaden

Trots den kraftiga prisnedgången och den ökade försäljningen är elbilar fortfarande en relativt liten del av den begagnade bilmarknaden. Under 2024 stod elbilar för endast 7 procent av försäljningen på Blocket.

De mest populära bilmärkena på Blocket under 2024 var Volvo, Volkswagen och BMW. De populäraste modellerna var Volkswagen Golf, Volvo V70 och Volkswagen Passat.

Så här gick det på Blocket 2024

Mest populära bilmärkena:

  1. Volvo
  2. Volkswagen
  3. BMW
  4. Mercedes-Benz
  5. Audi
  6. Toyota
  7. Ford
  8. Kia
  9. Renault
  10. Peugeot

Populäraste bilmodellerna:

  1. Volkswagen Golf
  2. Volvo V70
  3. Volkswagen Passat
  4. Volvo V60
  5. Volvo XC60
  6. Kia Ceed
  7. Audi A4
  8. Audi A6
  9. Volvo XC 40
  10. Ford Focus

Fördelning drivmedel:

ANNONS
  • Bensinbilar: 42 procent
  • Dieselbilar: 36 procent
  • Hybrid- och miljöbränslebilar: 15 procent
  • Elbilar: 7 procent

LED-ljusen i het debatt – läsarna tycker till

Läsarna hade mycket att säga om artiklarna som handlade om LED-lampor på moderna bilar. Här är några av era tankar. Som vi skrivit en del om under januari

Läs också:

Allt fler tar melatonin för att sova – inte hela lösningen. News 55

USA-börserna vettskrämda: “Inget utrymme för misstag”. Realtid

ANNONS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

ANNONS
Jämför bilförsäkring

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra bilförsäkringar.

Jämför här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS