Dagens PS

Uttråkad i arbetslivet – "boreout"

Den nya trenden inom arbetslivet är "boreout".
Den nya trenden inom arbetslivet är "boreout". (Foto: Pexels)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 17 mars 2025Publicerad: 17 mars 2025

Det senaste inom arbetslivet är inte att vara utbränd. Det är att vara “boreout” – helt enkelt att vara uttråkad på jobbet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Flexibla arbetstimmar med hybrida arbetsplatser.

Allt fler lider av “boreout”

Vissa dagar kanske du jobbar hemifrån och inte träffar några kollegor.

Den nya trenden inom arbetslivet är att vi helt enkelt är uttråkade, där allt fler lider av “boreout” – som är en följd av understimulans.

ANNONS

Senaste nytt

Träffar inte kollegor längre

Det beror i många fall på att vi inte umgås med kollegor och andra människor i samma utsträckning som tidigare, berättar CNBC.

“När du är utbränd är du överbelastad, överstimulerad och överväldigad,” säger psykologen och författaren Adam Grant.

“När du är uttråkad är du underväldigad.”

I takt med att hybridjobben fortsätter att vinna ny mark, och vi hellre jobbar hemma än på kontoret några dagar i veckan kommer “boreout” att öka ytterligare tror Grant.

ANNONS

Virtuella möten har blivit dagens sätt att snabbt diskutera med kollegorna. Men ibland går det lite väl snabbt.

“Folk är apatiska i virtuella möten. De är som zombies.”

Sätt upp riktiga möten

Därför är det viktigt att sätta upp möten där vi träffas på riktigt, så att gnistan kan tändas på arbetsplatsen igen.

Det kan handla om en enkel fika tillsammans eller mer avancerad problemlösning.

“Eftersom vi inte planerar att stanna kvar på jobbet investerar vi inte på samma sätt socialt. Vi ser kollegor som tillfälliga bekantskaper, hälsar dem med distanserad artighet medan vi reserverar verklig kamratskap för livet utanför jobbet”, klargör Grant vidare.

Läs även:

En utbränd nation: Här jobbar unga på tomgång. Dagens PS

Utbränd eller vidbränd? Då är det dags att dra i nödbromsen. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS