Dagens PS

Northvolt anlägger batterifabrik i Skellefteå

northvolt-batterifabrik-skellefteå
Det svenska batteribolaget Northvolt har säkrat finansering för att börja bygga en fabrik i Skellefteå. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 12 nov. 2021Publicerad: 12 juni 2019

Det svenska batteribolaget Northvolt har säkrat finansering för att börja bygga en fabrik i Skellefteå.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det framgår av ett pressmeddelande, rapporterar Dagens Nyheter. Dessutom skriver Northvolt att man fått order från nyckelkunder till ett värde på 13 miljarder dollar fram till 2030.

Flera giganter lägger nu in pengar i bolaget. Volkswagenkoncernen och Goldman Sachs Merchant Banking Division lägger in motsvarande 9,5 miljarder kronor i kapital i Northvolt tillsammans med BMW-koncernen, AMF, Folksam Group and IMAS Foundation, skriver bolaget i pressmeddelandet.

ANNONS

“Vi ser enorma möjligheter till expansion och produktinnovation de kommande åren”, skriver Northvolts vd Peter Carlsson i pressmeddelandet.

Tack vare den nya finansieringen, samt ett miljardlån från Europeiska investeringsbanken med flera, är därmed finansieringen säkrad för den första halvan av fabriken i Skellefteå: 16 gigawattimmar. Första spadtaget är planerat till augusti.

Enligt DN handlar det totalt om 16 miljarder kronor som nu ska vara säkrade.

Volkswagenkoncernen skapar också ett samriskbolag med Northvolt med målet att bygga en battericellsfabrik i Salzgitter i närheten av Volkswagens fabriker i Tyskland.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden PSUnlocked.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]