En urusel kvartalsrapport får Mips aktie att rasa. Hjälmteknikföretaget vinstvarnade för en månad sedan, och rapporten visar en minskad omsättning på 39 procent.
Urusel kvartalsrapport – analytikerfavorit i fritt fall


Mest läst i kategorin
Mips kvartalsrapport är värre än väntat, och analytikernas favorit rasar nu på börsen. När detta skrivs vid 17.10 på måndagen är aktien ned över 20 procent för dagen.
Det är den tuffa situationen inom cykelbranschen som påverkar företaget. De allra flesta återförsäljare har dragit ned ordentligt på inköpen, och Mips tror att det kommer att fortsätta påverka under slutet av året och början av 2023 uppger Privata Affärer som citerar delårsrapporten.
Kvartalsrapport överraskar
Redan för en månad sedan varnar företaget för att man underskattat cykelbranschens inbromsning. Enligt delårsrapporten minskar företagets omsättning med 39 procent under årets tredje kvartal.
Eftersom cykelbranschen bromsat in – eller kanske tvärnitat – har återförsäljarna för höga lagernivåer.
Cykelhjälmar sorgebarnet
“Cykelhandlare världen runt har allmänt byggt upp för höga lagernivåer av cyklar och cykeltillbehör och hjälmtillverkare har därför dragit i handbromsen vad gäller hjälmtillverkning inför nästa säsong”, säger Mips koncernchef och vd Mats Strandwitz i en kommentar i företagets kvartalsrapport.
Sedan årsskiftet har Mips aktie rasat drygt 67 procent.
Analytiker spår fel
Flera banker har enligt Dagens Industri haft köpråd och höga riktkurser på aktien, en favorit hos analytiker. Andra har inte varit lika positiva. Mips aktie är enligt DI en av de mest blankade på Stockholmsbörsen.
Rörelseresultatet rasar med ungefär 66 procent, från 110 miljoner vid samma tid förra året till 37 miljoner kronor. Resultat före skatt är 37 miljoner kronor (111). Resultat efter skatt är 29 miljoner kronor (88). Per aktie är det 1,10 kronor, jämfört med förra årets 3,33 kronor.
Läs även: Stockholmsbörsens vinnare och förlorare – hela listan
Läs även: Vinterns hetaste skidprylar

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.