Dagens PS

Stigande priser förvärrar importkrisen

Frihamnen i Stockholm. Enligt en ny undersökning får svenska företag svårare att importera och oroar sig för stigande priser.
Frihamnen i Stockholm. Enligt en ny undersökning får svenska företag svårare att importera och oroar sig för stigande priser. (Foto: TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 14 apr. 2022Publicerad: 14 apr. 2022

Det blir svårare för svenska företag att importera och de har börjat bunkra varor, mest oroar de sig för stigande priser.

ANNONS

Mest läst i kategorin

En ny undersökning från Svenskt Näringsliv visar att svenska företag får svårare att importera och oroar sig för stigande priser. De växande problemen med leveranskedjorna beror bland annat på kriget i Ukraina, det skriver Tidningen näringslivet.

Undersökningen gjordes i slutet av mars och 675 importföretag svarade. Hela 84 procent svarade att de har problem med leveranskedjorna. Den största anledningen till importproblem förra året var pandemin, som försenade leveranser, nu är det dock de stigande priserna som är problemet för importföretag.

ANNONS

I en liknande undersökning i januari 2021 svarade 16 procent att stigande priser var ett problem, i december 2021 svarade 48 procent samma sak och nu svarar 70 procent att stigande priser är ett problem. Andra förklaringar till importproblemen är enligt den nya undersökningen försenade leveranser samt brist på varor och tjänster.

Vill du läsa de senaste nyheterna om ekonomi och företag? Så här enkelt får du vår kostnadsfria nyhetstjänst.

Läs mer: Priset på gödningsmedel stiger till rekordnivåer

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

ANNONS
Immunovia redo att ta klivet in på USA-marknaden 2025

TO3 tillgänglig för teckning

Läs mer om TO3- teckningsoptionerna
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]