Dagens PS

Löwengrips bolagstjärna får grönt ljus i USA

Isabella Löwengrips namn fick aktie att rusa i morgonhandeln. (Foto: TT)
Isabella Löwengrips namn fick aktie att rusa i morgonhandeln. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 13 aug. 2018Publicerad: 13 aug. 2018

Den svenska preventivmedelsappen Natural Cycles har fått tillstånd att marknadsföras i USA efter beslut av landets läkemedelsmyndighet, FDA.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I ett pressmeddelande uppger FDA bland annat att Natural Cycles app kan ge en effektiv preventivmetod om den används försiktigt och korrekt, skriver Dagens industri.

LÄS ÄVEN: Isabella Löwengrips snabba miljardresa  >

ANNONS

Samtidigt är inte appen helt felfri och vid ”perfekt” användning har den inte fungerat i 1,8 procent av fallen. FDA har gjort testet med 15.570 kvinnor och visade att vid “normalt” användande så blev 6,5 procent gravida, då de inte alltid använde appen korrekt.

Beskedet från FDA är icke desto mindre positivt för Natural Cycles som tidigare uppgett att man lär behöva ta in nytt kapital inför en lansering i USA.

Under 2017 ökade Natural Cycles omsättningen med 200 procent till över 41 miljoner kronor.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden PSUnlocked.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS