Dagens PS

PS-profil läxar upp startup-grundare

Dagens PS-profilen Tommy Jacobson ger entreprenörer bannor. (Foto: TT / montage)
Dagens PS-profilen Tommy Jacobson ger entreprenörer bannor. (Foto: TT / montage)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 06 juli 2017Publicerad: 06 juli 2017

Tommy Jacobson, en av DagensPS populära gästkrönikörer, medverkade i veckan på sajten Breakits och Almis paneldebatt i Almedalen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Jacobson passade då på att slå tillbaka på det gnäll, som han anser att det är, från entreprenörer som ber om pengar för att förverkliga sina affärsidéer.

Enligt Tommy Jacobson, som är känd i finanskretsar i Stockholm, är det ingen brist på kapital. Däremot tycker han att det är sämre ställt med entreprenörernas vilja att gå från ord till handling med sina planerade business.

ANNONS

“Om du inte är beredd att gå ut i ett krig, då ska du inte bli entreprenör. Då ska du ha ett lönearbete”, anser Tommy Jacobsson, som både står bakom investmentbolaget Varenne och har gett sig in i techbranschen genom riskkapitalbolaget Zenith Venture Capital.

“Kapital finns det gott om. Det som det är brist på är genomförandekraft”, menar Jacobson, vars uttalande refereras av Breakit.

“Kapital är ofta överskattat. Många får in kapital och tror att saken är klar. Men utförande är 95 procent, kapital är 5 procent.”

Enligt Tommy Jacobson inbillar sig en del entreprenörer att deras idé per automatik är lika med ett kapitaltillskott på 20 miljoner kronorfrån investerare. Men som entreprenör, särskilt i startup-fasen, krävs det att du kan presentera en hållbar idé, som visar hur ditt bolag ska tjäna pengar, framhåller den kände finansmannen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden PSUnlocked.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]