Börsen har tvingats hålla stängt under hela onsdagsförmiddagen. Anledningen sägs vara ”en brandincident i ett datacenter.”
Börsstoppet retar Mats Qviberg: "Uselt!"


Mest läst i kategorin
Om man får tro prognosen ser det ut att bli det allvarligaste handelsstoppet på börsen på flera år.
2006 inträffade ett stopp på drygt 45 minuter. 2004 inträffade ett stopp på över två timmar. 2000 inträffade också ett två timmar stopp i optionshandeln skriver DI.
En kritisk röst är finansmannen Mats Qviberg som tar det berömda bladet från munnen, och skriver på Twitter: ”Skärpning tack!! Hur uselt är det här!? Det måste väl rimligtvis finnas en beredskapsplan om det skulle börja brinna i börsens datarum, eller?? Är inte det den mest uppenbara krissituationen att ta höjd för?? Nasdaq håller ju på att bli sämre än SJ.”

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.