Dagens PS

Konkurrensverket: Fel att kräva kollektivavtal

Fel kräva kollektivavtal vid upphandling
Politikerna i Göteborg gjorde fel när de krävde kollektivavtal i samband med en upphandling. Nu kommer beskedet från Konkurrensverket. (Foto: Helena Landstedt/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 11 feb. 2025Publicerad: 11 feb. 2025

Fel att kräva kollektivavtal vid en upphandling, säger Konkurrensverket – men tipsar Göteborgs stad om hur man kunnat göra i stället.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Göteborgs stad krävde kollektivavtal i samband med en offentlig upphandling kring renoveringen av Dalaskolan i Grimmered.

Det fick organisationen Företagarna att gå i taket. Företagarna anmälde Göteborgs stad till Konkurrensverket.

”Att ställa krav på centralt tecknade kollektivavtal är ett tydligt brott mot de grundläggande upphandlingsrättsliga principerna och utgör därmed ett brott mot LOU”, skrev Magnus Johansson, Företagarnas expert på offentlig upphandling och konkurrens, i ett pressmeddelande.

”Väldigt fräckt”

Företagarnas agerande fick, i sin tur, förre vänsterledaren och EU-parlamentarikern Jonas Sjöstedt att reagera över lobbyorganisationens tilltag.

”Det är väldigt fräckt att säga att göteborgarna inte ska få göra det med sina egna pengar, att se till att det är schyssta villkor och att byggnadsarbetarna behandlas väl”, sade Sjöstedt som nu inom EU vill driva rätten att kräva kollektivavtal vid upphandlingar.

Nu har Konkurrensverket blivit klara med ärendet. Verket landar i att Företagarna hade rätt i att krav på kollektivavtal strider mot lagen om offentlig upphandling, LOU – men tipsar samtidigt Göteborgs stad om hur man kunnat göra i stället.

Kollektivavtal i alla led

Göteborgs stadsfastighetsnämnd krävde kollektivavtal både för entreprenören och dess underleverantörer vid upphandlingen, som gällde ett kontrakt värt två miljoner kr.

ANNONS

Bakgrunden är ett beslut i kommunfullmäktige om att ställa krav på kollektivavtal vid upphandlingar, för att undvika löne- och villkorsdumpningar.

”Jag vill understryka att Konkurrensverket är positivt till att upphandlande myndigheter ställer krav på schyssta villkor i samband med upphandling. Det är bra att ställa krav på arbetsrättsliga hänsyn, men det måste göras på ett sätt som är i enlighet med lagen om offentlig upphandling”, säger Konkurrensverkets generaldirektör Marie Östman.

ANNONS

Senaste nytt

Strider mot lagen

Konkurrensverket kommer nämligen fram till att kravet på kollektivavtal strider mot LOU och att det även strider mot principerna om icke-diskriminering och likabehandling eftersom leverantörer som inte accepterade att teckna kollektivavtal inte kunde delta i upphandlingen.

”Enligt Konkurrensverkets tillsynsbeslut förtjänar Stadsfastighetsnämnden i Göteborgs kommun kritik för sitt agerande”, konstaterar Konkurrensverket.

Samtidigt tycker man, som sagt, att det är bra att ställa krav på schyssta villkor och tipsar därför Göteborgs stad om hur man kan runda lagen.

Det går ”att uppnå syftet med upphandlingens krav på kollektivavtal på ett mindre ingripande sätt, till exempel genom att ställa krav på minimivillkor för lön”, föreslår Konkurrensverket.

Företagarna glada

Hos Företagarna är man av naturliga skäl glad i dag.

ANNONS

”Konkurrensverkets beslut är en stor vinst för alla företag som valt att inte teckna kollektivavtal och som därmed har rätt att lämna anbud i offentlig upphandling”, säger Magnus Johansson hos Företagarna.

”Sex av tio småföretag har inte kollektivavtal och ett sådant krav stänger därmed ute en stor del av Sveriges småföretagare”.

Samtidigt understryker han att man kan uppnå schyssta villkor genom arbetsrättsliga villkor i upphandlingar.

”Att ställa krav på kollektivavtalsanslutning är konkurrensbegränsande och syftet med kravet skulle kunna uppnås genom en mindre ingripande kravställning”, avslutar Magnus Johansson.

Kört för Tesla: Högsta domstolen säger nej. Dagens PS

Volkswagen slopar kollektivavtalet. Dagens PS

Konsultkaos efter införandet av 24-månadersregeln. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS