I mars backade detaljhandeln för elfte månaden i rad. Det är prisökningarna och en ständigt stigande ränta som satt kniven i handeln.
Kniven vrids om: Handeln faller elfte månaden i rad


Mest läst i kategorin
Det lyser illrött vad gäller handeln, skriver Dagens Industri. Byggvaru- och möbelhandeln sjönk i mars med 20 procent jämfört med samma månad i fjol.
Sammanlagt sjönk detaljhandeln med 1,6 procent jämfört med månaden innan. På ett år föll detaljhandeln med 11,6 procent.
Borträknat alkoholhaltiga drycker sjönk omsättningen i dagligvaruhandeln med 8,9 procent.
Sällanköpshandeln sjönk med 14,2 procent.
Brutalt ras för handeln
“Ett brutalt ras” skriver tidningen. Det är nämligen elfte månaden i rad som omsättningen sjunker – och det blir värre och värre.
“Kombinationen brant stigande räntor och brant sjunkande reallöner är en giftig cocktail”, menar Di.
Dessutom är svenskarna allt mindre benägna att ta nya lån, eftersom räntehöjningarna innebär att lånen blir dyrare och dyrare.
Det framgår av siffror från SCB och skadar handeln ytterligare.
För första gången stiger räntan på nya bostadslån över 4 procent på över 12 år, skriver de. Genomsnittsräntan ligger nu på 4,02 procent.
Detta är innan Riksbankens senaste räntehöjning, på 0,5 procent i styrränta, har fått något genomslag.
Senaste nytt
Läs mer om räntan:
Svenskarna bland de mest skuldsatta
Dina räntefria besparingar är Swedbanks kassako
Kris och panik i byggbranschen: Varslar
Bankernas vinster sticker i ögonen

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig.