Dagens PS

Rekordfå svenska konkurser i april

rekordfå konkurser
Sverige hade lägsta konkurssiffran på 14 år i april. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 03 maj 2021Publicerad: 03 maj 2021

Antalet svenska bolag som gick i konkurs under förra månaden var 405 stycken (803), vilket motsvarar en minskning på 50 procent och den lägsta konkurssiffran på 14 år.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det skriver Creditsafe i ett pressmeddelande.

I procenttermer har bara 0,06 procent av företagen gått under.

ANNONS

“Att så få företag går i konkurs beror förmodligen på att många driver vidare sitt företag trots ekonomiska svårigheter. Tack vare statliga stödpaket går det att hålla liv i det egna företaget och skjuta problemen på framtiden. Det finns en stor risk att det är konstgjord andning”, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe.

Medelvärdet för antalet bolag som gått i konkurs under de senaste tio åren har varit 550, och i procenttermer har snittet varit på mellan 0,08-0,13 procent.

Läs även: Småföretagarna ser ljusare på tillvaron »

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS