07 apr. 2025

Antal läsare idag: 61 282

Dagens PS

Ensamföretagare mest nöjda med livet

liv
I artikeln får du tio tips på hur livet blir långt och lyckligt. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 13 aug. 2019Publicerad: 13 aug. 2019

Rapport visar att soloentreprenörer utan anställda är lyckligast.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Strax före sommaren släpptes en rapport som visade att ensamföretagare utan anställda upplever mest välbefinnande med tillvaron.

“En viktig faktor tycks vara den lägre grad av kontroll och högre grad av tidspress som företagare med anställda upplever. I regel är det tätt kopplat till betungande kostnader och en krånglig arbetsrätt som blir aktuell i och med den förste medarbetaren. Soloföretagare måste därför kunna låta företaget växa utan att det sker till priset av en välbefinnandeförlust”, förklarar René Bongardi i en artikel publicerad på Kvalitetsmagasinet.se.

ANNONS

Runt en halv miljon har i dag företag som sin huvudsakliga sysselsättning i Sverige.

I rapporten, som gjorts av organisationen Företagarna och institutionen vid Umeå universitet, framgår att företagare jobbar mer än andra och att det händer att de avstår att ta ut lön för att betala anställda.

Drygt 1.200 företagare medverkade i den aktuella undersökningen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden PSUnlocked.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]