Tillgänglighet ska bli standard i e-handeln, men när reglerna är luddiga anlitar flera företag experthjälp för att inte riskera höga böter.
EU:s oklara regelverk: Miljonböter hotar företagare
![På Apotea känner man sig väl förberedda – men för företag som inte hinner anpassa sig väntar miljonböter.](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fsdl5MRrMMxRbAA-nh.jpg&w=1200&q=75)
![Linn Kolar](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F06%2Flinn-268x300.png&w=1200&q=75)
Mest läst i kategorin
Den 28 juni smäller det – då ska e-handeln vara tillgänglig för alla. Men trots att EU:s tillgänglighetsdirektiv klubbades redan 2019, är det fortfarande svårt att veta exakt vad som gäller.
“Vi har bett om vägledning flera gånger utan att få någon input”, säger Boozts chefsjurist Johan Mikaelsson till Tidningen Näringslivet.
”En del förändringar och merarbete”
Bland de företag som nu febrilt arbetar med att anpassa sina webbshoppar finns Adlibris.
“Det kommer innebära en del förändringar och merarbete, särskilt i äldre system som måste justeras”, säger Veronica Fras, CMO på Adlibris.
Hon menar att syftet med direktivet är tydligt, men att det praktiska genomförandet är desto svårare.
“Sen har det inte varit helt lätt att tyda lagtexten och vad det faktiskt innebär i alla led. Där har vi tagit hjälp av en jurist, gått på webinarier och utsett medarbetare som fått i ansvar att utreda vad som menas”, förklarar Fras.
Liknande tongångar hörs från Lyko.
“Vi har gjort en kartläggning för att se hur vi förhåller oss till kraven och har gjort en plan för utveckling för att bli klara innan det träder i kraft i slutet av juni”, säger kommunikationschefen Tom Thörnblom.
Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.
Senaste nytt
Externa experter rycker in
Många företag har valt att ta in specialister för att reda ut vad som krävs.
“Eftersom PTS inte är så samarbetsvilliga har vi anlitat en extern tillgänglighetskonsult till att gå igenom vår nätbutik och uppmärksamma oss på vad som måste förändras och på vilket sätt”, berättar Johan Mikaelsson på Boozt.
Även Apotea har tagit in extern hjälp, men genomför själva uppdateringarna.
“Vi har en tidsplan och känner oss väl förberedda”, säger Stefan Eriksson, vice vd.
Miljonböter väntar de som misslyckas
För de företag som misslyckas med att uppfylla kraven kan sanktionsavgifter på upp till 10 miljoner kronor bli verklighet.
Men medan vissa företag ser det som en tuff utmaning, tar andra det med ro.
“Vi jobbar hela tiden med att förändra och förbättra oss så det är egentligen inget utöver det vanliga”, säger Stefan Eriksson på Apotea.
Vad är EU:s tillgänglighetsdirektiv?
EU:s tillgänglighetsdirektiv träder i kraft den 28 juni 2025 och innebär att många tjänster och produkter måste bli mer tillgängliga. I Sverige anpassas reglerna genom en ny lag som berör e-handel, banker, persontransport, e-böcker och audiovisuella medier.
Företag måste säkerställa att deras digitala plattformar fungerar för alla, och PTS ansvarar för att se till att lagen efterlevs. Företag som inte följer reglerna kan få böter på upp till 10 miljoner kronor. Syftet med lagen är att skapa en mer inkluderande digital värld.
Läs även: E-handeln slog nytt rekord under Black Week. Dagens PS
Läs även: Temu och Shein hotar svenska e-handelsföretag. Dagens PS
![Linn Kolar](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F06%2Flinn-268x300.png&w=1200&q=75)
Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor.
![Linn Kolar](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fdagensps.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com%2Fuploads%2F2024%2F06%2Flinn-268x300.png&w=1200&q=75)
Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor.