Dagens PS

Creditsafe: Mer konkurser än någonsin

konkurs
En vanlig syn. Fler konkurser än någonsin, när Creditsafe redovisar november 2023. (Foto: Jessica Gow/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 01 dec. 2023Publicerad: 01 dec. 2023

När Creditsafe summerar november är det med historiska noteringar för konkurser i Sverige. ”En tråkig men väntad utveckling”, är beskedet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Creditsafe började mäta och redovisa konkursstatistik 1999.

Det ger nästan ett kvartssekel i backspegeln när bolaget nu redovisar november 2023.

ANNONS

Under november gick 904 aktiebolag i konkurs, en ökning med 14 procent, och de uppseendeväckande siffrorna stannar inte där.

Novembersiffran är den högsta för en enskild månad sedan 1999.

Rekordnotering

Det är dessutom första gången antalet konkurser överstiger 900 en enskild månad.

Ser man till hela perioden januari-november har antalet konkurser ökat med 30 procent.

7 318 aktiebolag har gått i konkurs dessa elva månader, att jämföra med 5 615 motsvarande period 2022.

Nu har antalet konkurser ökat 16 månader i rad, konstaterar Creditsafe.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

”Tråkigt men väntat”

”Månadens toppnotering är en tråkig, men förväntad konkursutveckling. Speciellt utifrån de sämre ekonomiska tiderna och det faktum att det finns fler aktiebolag idag än tidigare. Inflation, ökade räntekostnader och återhållsamma hushåll innebär stora utmaningar för många företagare, speciellt nystartade”, sammanfattar Henrik Jacobsson, vd för Creditsafe.

Omställning avgörande

”Det är en utmanande tid för näringslivet där förmågan och möjligheten att ställa om och anpassa sin verksamhet blir avgörande”, tillägger Jacobsson.

E-handel och byggbranschen sticker ut med störst ökningar under november.

Största konkursen denna månad blev flygbolaget Nova Airlines AB, även känt som Novair, med 874 miljoner kronor i omsättning.

Relaterad läsning:

Efter tio år – konkurs för hälsobolaget – Dagens PS

Bolåneuppstickare går i konkurs – Dagens PS

ANNONS

Välkänd svensk båttillverkare i konkurs – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS