Dagens PS

Bedrägerikonkurser "går under radarn" i byggsektorn

Det finns gott om bedrägerikonkurser inom byggbranschen.
Det finns gott om bedrägerikonkurser inom byggbranschen. (Foto: Unsplash)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 21 feb. 2025Publicerad: 21 feb. 2025

Antalet misstänkta bedrägerikonkurser har ökat de senaste åren inom byggsektorn. Det kan beror på att den tidigare inkomstbringande sektorn lockade till sig många oseriösa spelare som sedan satte bolagen i konkurs.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Analysföretaget Dun & Bradstreet har gått igenom 28 000 konkurser under de senaste tre åren och kommit fram till att en stor del av dem ser ut att vara bedrägerikonkurser.

Det handlar om att många ville ta del av den saftiga kakan under de goda åren innan bäst-före-datumet gick ut.

Satte bolagen i konkurs

När byggsektorn kraschade var det många oseriösa aktörer som ville få ut sina pengar genom att försätta bolagen i konkurs.

“När konkurserna ökar kan det här gå under radarn. Många företag kanske inte inser att de blivit utsatta för ett bedrägeri utan bara skriver av det som en kundförlust”, säger Henrik Hargeus, senior analytiker på Dun & Bradstreet som ligger bakom analysen, till DN.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Brottslighet “under radarn”

“Att gå under radarn” innebär att låta saker snabbt försvinna utan att dra någon uppmärksamhet till sig menar Hargeus, och ger exempel på “material, maskiner och fordon”.

“Det är ofta ligor som sysslar med det här systematiskt.”

Många bedrägerikonkurser inom byggbranschen

ANNONS

Av samtliga 28 000 konkurser misstänks runt sex procent vara bedrägerikonkurser, varav drygt en fjärdedel som kan kopplas till byggbranschen.

Samtidigt som fusket breder ut sig växlar Skatteverket upp och försöker hålla jämna steg med bedragarna. Myndigheten har redan dragit in hundratals tillstånd när brott misstänks i överlåtelsen av bolag och från årskiftet har nya tuffare lagar tillkommit kring till exempel företagsbrottslighet.

“Seriösa företag ska inte behöva rätta sig efter kriminella som medvetet bryter mot lagar och regler. Därför måste till exempel Skatteverket ges nödvändiga resurser för att komma åt systematiska lagöverträdelser av kriminella företag och personerna bakom dessa”, uppger Byggföretagens näringspolitiska chef Tanja Rasmusson.

Läs även:

Bedrägerier med krypto mot nytt rekord. Dagens PS

Bedrägerier som präglade fjolåret. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS