Dagens PS

Basketlaget sålt för nya rekordsumman

Boston Celtics säljs för den nya rekordsumman 6,1 miljarder dollar. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 20 mars 2025Publicerad: 20 mars 2025

Boston Celtics, ett av de mest framgångsrika NBA-lagen genom historien, är nu sålt för rekordsumman 6,1 miljarder dollar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Köparen är enligt CNN en ägargrupp ledd av private equity-chefen Bill Chisholm.

Basketlaget säljs för rekordsumman

ANNONS

Private equity-företaget Sixth Street är en del av den nya ägargruppen och kommer att bidra med över 1 miljard dollar, enligt en person med insyn i affären.

Andra medlemmar i ägargruppen inkluderar affärsmannen Rob Hale från Boston, en nuvarande delägare i laget, samt Bruce Beal Jr., vd för fastighetsföretaget Related Companies, berättar CNBC vidare.

För Bill Chisholm är köpet helt givet.

“Jag har varit ett hängivet Celtics-fan hela mitt liv,” säger han.

“Jag förstår hur viktiga Celtics är för staden Boston – lagets roll i samhället är unik och skiljer sig från alla andra städer i landet.”

NBA har inte kommenterat affären som ser ut att gå igenom under sommaren, men det är oklart hur mycket Chisholm, som är medgrundare av företaget Symphony Technology Group, personligen kommer att betala för det kända baskelaget.

Tidigare värderingar har uppgått till 5,5 miljarder dollar, en summa som nu slås.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Högsta priset i amerikansk idrottshistoria

Försäljningspriset på 6,1 miljarder dollar är det högsta någonsin för ett lag i amerikansk idrottshistoria, och överträffar affären på 6,05 miljarder dollar för NFL-laget Washington Commanders för två år sedan.

Celtics rekordsumma kan sammankopplas med det faktum att laget har vunnit 18 mästerskap, vilket är flest i NBA:s historia.

Att laget är värt mycket pengar råder det ingen tvekan om.

Värdeökning på 1 600 procent

Grousbeck-familjen köpte Celtics 2002 för 360 miljoner dollar, vilket innebär en värdeökning på nästan 1 600 procent som nästa ägargrupp nu ska axla vidare.

“Bill är en fantastisk person och en sann Celtics-fan, född och uppvuxen här i Bostonområdet,” säger Celtics vd Wyc Grousbeck i ett uttalande.

“Hans kärlek till laget och staden Boston, tillsammans med hans kemi med resten av Celtics ledning, gör honom till ett naturligt val som nästa guvernör och kontrollerande ägare av laget.”

Läs även:

ANNONS

Här investerar Michael Jordan sina miljarder. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS