Enligt en ny rapport är det lätt att starta eget företag i Sverige men svårare att hitta finansiering till investeringar.
Banker hämmar tillväxt i svenska småföretag


Mest läst i kategorin
Det här skriver Svenska Dagbladet med hänvisning till undersökningen, som gjorts av Företagarna och som konstaterar att småföretagen är i stort behov av finansiering från anhöriga.
Nästan hälften av småföretagarna tar enligt finansieringsrapporten in pengar från ägare, banklån, familj eller vänner.
“Vi vill att företag ska våga investera och expandera. Och företag vill använda egna pengar när de investerar i sin verksamhet”, säger Daniel Wiberg, chefsekonom vid Företagarna, till tidningen.
Mest bekymmersamt är bankernas agerande och deras höga krav på säkerhet, enligt Företagarna, skriver SvD Näringsliv där Johan Kreicbergs, företagsekonom på Swedbank, säger att småföretagarna ska vara glada att bankerna är restriktiva med att pytsa ut lån.
“En del affärsidéer måste ramla mellan stolarna, en del av dem går inte runt och kan få svårt med återbetalning”.
MISSA INTE: “Stureplanslagar” får företagare att se rött >
LÄS ÄVEN: Kvinnoföretagandet på rekordnivå >

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig.