Dagens PS

Arla drar sig ur egyptisk miljardaffär

Arla drar tillbaka egyptiskt bud
Arlas flaggor får fortsatta vaja men inte över någon fabrik i Egypten. Nu drar mejerijätten tillbaka sitt bud på ett egyptiskt företag i branschen. (Foto: Bo Amstrup/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 17 apr. 2025Publicerad: 17 apr. 2025

Arla, mejerijätten med globala ambitioner, drar sig ur ett miljardbud i Egypten, sedan ägarna visat sig ha planer på att stycka bolaget.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I mitten av oktober avslöjade Arla att man lagt ett bud på ett egyptiskt mejeriföretag, Arabian Food Industries Company med varumärket Domty.

Ambitionen var att bli majoritetsägare i bolaget men låta ägarfamiljen vara kvar i bilden.
Arla lade ett icke bindande bud på 183 miljoner dollar för en majoritetspost.

ANNONS

”Mejerimarknaden i Egypten är betydande och Domty är en ledande aktör. Bolaget passar bra med vår strategi i Egypten. Vi tittar nu på detaljerna innan vi bestämmer oss för om vi ska gå fram med köpet eller inte”, sade Arlas chef för Nordafrika och Mellanöstern Kim Villadsen.

Arla går ihop med tysk mejerijätte. Dagens PS

Nu drar man sig ur

Svaret blev ”inte”. Nu kommer beskedet att Arla drar tillbaka sitt bud. Orsaken är att Domtys nuvarande ägare har planer på att dela koncernen.

Domty är börsnoterat och har cirka 4 000 anställda. I sitt sortiment har man cirka 200 produkter inom mejeri.

Mellanöstern och Nordafrika är redan i dag Arlas näst största marknad efter Europa, men nu är det där man satsar resurser och kapital.

Arla har en framgångsrik marknadsföring där man via nöjda kor i Bregott-fabriken och glada, lokala bönder som klappar alla de kor de är personligt bekanta med – men är redan i dag världens femte största mejerikoncern.

ANNONS

I förra veckan kom beskedet att man fortsätter att växa genom att gå ihop med, i praktiken ta över, tyska DMK Group.

ANNONS

Senaste nytt

Tysk-svensk-dansk affär

Svensk-danska Arla, med säte i Danmark och en omsättning på 13,8 miljarder euro, slår sig ihop med tyska DMK Group som omsätter 5,1 miljarder euro.

Tillsammans hanterar de tu en mjölkvolym på 19 miljarder kilo per år.

”Arla Foods och DMK Group är stolta över att i dag meddela att vi avser att gå samman och skapa det starkaste mejerikooperativet i Europa”, konstaterade parterna.

Den nya mejerijätten behåller namnet Arla Food och sitt huvudkontor i danska Viby. Även koncernchefen blir densamme, Peder Tubortgh, som basar över nuvarande Arla.

”Säkrar vår produktion”

”Vår gemensamma marknadsnärvaro i Europa och globalt kommer att göra det möjligt för oss att säkra vår produktion av hälsosamma mejeriprodukter, säkerställa en stabil livsmedelsproduktion i Europa och erbjuda ännu mer näringsrika produkter till världen och våra kunder”, säger Peder Tuborgh.

Därmed har vi – bland våra få kvarvarande mejeriföretag i Sverige – nu ett med danskt och delvis tyskt ägande, Arla, och ett med helägt franskt, Skånemejerier.

ANNONS

Bregottfabriken till Egypten? Arla vill köpa mejerijätte. Dagens PS

Arla Sverige: Prisuppgångar kan vara på väg. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
AI test
Möt Sveriges främsta AI-experter

AI Unlocked är en koncentrerad halvdag där du möter fyra av Sveriges främsta AI-experter - för dig som vill lyfta dina affärer och gå från nyfiken till kunnig. Få 20 % rabatt med koden PSUnlocked.

Boka här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS