Dagens PS uppdaterar dig om vad som händer på börsen idag och affärsfronten i stort, så att du inte missar någon viktig händelse.
10 juli: Det händer på börsen idag


Mest läst i kategorin
Makro:
SEB:s Boprisindikator, föregående månad kl 06.30
Riksbanken publicerar penningpolitiskt protokoll kl 09.30
Arbetsförmedlingens veckostatistik kl 12
Japan: bytesbalans maj kl 1.50
Kina: KPI, PPI juni kl 3.30
Danmark: KPI juni kl 08
USA: grossistlager (def) maj kl 16
USA: konsumenternas inflationsförväntningar juni kl 17
Börs:
Wihlborgs publicerar delårsrapport kl 07.30
Fondbolagens förening publicerar månadsstatistik
Stämmor:
Zwipe håller extrastämma
Emissioner, bud, börsnoteringar etc:
Teckningsperiod i Alelions företrädesemission avslutas
Politik:
Nato extrainsatt möte: Generalsekreterare Jens Stoltenberg har kallat statsminister Ulf Kristersson och Turkiets president Recep Tayyip Erdogan till ett möte i Vilnius för att diskutera Sveriges medlemsansökan i Nato. Mötet sker dagen innan Natos toppmöte inleds i Vilnius
Läs även: Kris i fastighetsvärlden? Inte enligt rapporterna! (Dagens PS)

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Fastighetsfinansiering är en central och prioriterad del av Serafim Finans verksamhet. Teamet på affärsområdet har lång erfarenhet av fastighetsfinansiering vilket ger förutsättningar för flexibla lösningar och snabba beslut.