Dagens PS

Panikförsäljning av tech-fonder – högre än under pandemin

Johanna Englundh, redaktör på Morningstars fondanalys, rapporterar att svenska sparare rekordsålt tech-fonder under februari.
Johanna Englundh, redaktör på Morningstars fondanalys, rapporterar att svenska sparare rekordsålt tech-fonder under februari. (Foto: Morningstar)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 25 mars 2025Publicerad: 25 mars 2025

Techfrossan på börsen i USA har verkligen satt klorna i svenska fondsparare. Tech-fonder för över åtta miljarder kronor har vräkts ut ur svenskarnas sparportföljer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det visar färsk statistik från fondanalysfirman Morningstar.

Dumpade fonder för 8,4 miljarder

ANNONS

“Aldrig någonsin förr har teknikfonder sålts av i samma omfattning under en enskild månad som i februari i år”, skriver Johanna Englundh, redaktör för Morningstar Sverige och förklarar;

“Totalt dumpade svenska fondsparare teknikfonder för 8,4 miljarder kronor under månaden, vilket var mer än dubbelt så mycket som utflödet i den näst mest sålda kategorin – nordiska aktier.”

I mars 2020, när pandemipaniken härjade som mest på börsen, tog sparare ut 5,5 miljarder ur teknikfonder. Ett bottenrekord som nu alltså slagits i spåren av den amerikanska börsturbulensen.

Överlägset störst försäljning har skett i fonden Swedbank Robur Technology som tappat 7 miljarder av sitt investerade kapital. Men då ska man också komma ihåg att det också är Sveriges största fond med drygt 180 miljarder på kontot.

ANNONS

Senaste nytt

Alla fem största tech-fonder ned

Av de fem svenska tech-fonder som drabbats mest av utförljningen så är samtliga ned i värde sedan årskiftet enligt Morningstar.

“TIN World Tech är dock den enda av de fem som har en negativ avkastning på 1-års sikt”, skriver analysfirman.

ANNONS

Skandias tech-fond Time Global är den som gått bäst av de fem fonderna. “Bara” ned 8,68 procent för året.

Kraftigt börsras i USA – början på ny recession?

Det tycks inte vara någon hejd på den nedåtgående trenden i USA. S&P500 öppnar veckan med att backa omkring 3 procent – och Tesla fortsätter att rasa.

“Försäljningen av teknikfonder kommer i samband med börsnedgången i USA, där en tilltagande oro kring tullar, avtagande ekonomisk tillväxt och avvecklingen av mega-cap-tillväxthandeln skickat den amerikanska börsen in i korrigeringsterritorium”, förklarar Morningstar. 

Läs mer:

Tesla vänder efter raset – ökar 11 procent på en dag – Dagens PS

Trendbrott för Sverige: “Korten ligger rätt för svensk ekonomi” – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

AI och jurister
Spela klippet
PS Studio

AI-experten: "Lika viktigt som AI är de mänskliga kvaliteterna"

25 mars 2025
ANNONS
ANNONS