Dagens PS

Expert: Ryssland och Kina vinnare på dramatiken

Rysslands president Vladimir Putin.
Vladimir Putin öppnar dörren för krypto. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 25 nov. 2021Publicerad: 05 nov. 2020

Enligt bedömare kan både Vladimir Putin i Moskva och Kinas president Xi Jinping dra fördelar av den politiska osäkerheten i USA.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Två presidenter framstår som tydliga vinnare i det amerikanska valet. Tyvärr sitter de i Peking och i Moskva”, säger Richard Berry, som driver det brittiska investeringsrådgivaren Goodmoneyguide.com, i en kommentar till USA:s presidentval, rapporterar Di.se.

Även Ian Bremmer, som grundat den geopolitiska analysföretaget Eurasia Group, är inne på samma spår, även om han inte går lika långt i sitt resonemang som Richard Berry:

ANNONS

“Ryssland är landet som är glada över instabilitet i USA. Kina gör det däremot inte”, säger han, enligt Di.

Human Rights Watch-chefen Kenneth Roth, som också citeras av tidningen, går till attack mot Trumps tidiga segertal och menar att den typen av utspel underminerar demokratin.

Läs hela artikeln.

Läs även: Nordeas chefsekonom: Mardröm för finansmarknaden »

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Immunovia redo att ta klivet in på USA-marknaden 2025

TO3 tillgänglig för teckning

Läs mer om TO3- teckningsoptionerna
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Åsa Wallenrud om hybrid- och elbilar som lämnar landet
Spela klippet

Svenska hybridbilar lämnar landet: "Vanligt folk har inte råd"

Svenska hybrid- och elbilar lämnar landet i en oroväckande takt, visar nya trender i bilbranschen. Ekonomiska utmaningar och förändrade konsumtionsmönster tvingar fram en export som kan hota Sveriges klimatmål. ”Det går utför när det kommer till hållbarheten”, varnar motorjournalisten Åsa Wallenrud. Hon pekar på att både elbilar och hybridbilar försvinner från den svenska marknaden i […]