Aldrig förr har lastbilsjätten Volvos resultatrapport varit så stark som under årets första kvartal, vilket bolaget tidigare flaggat för i en omvänd vinstvarning.
Volvos rapport slår alla tiders rekord – väcker ilska


Mest läst i kategorin
“Försäljningen ökade i alla affärsområden och i alla regioner. Nettoomsättningen steg med 25 procent till 131,4 miljarder kronor, det högsta hittills för ett första kvartal”, säger Volvos vd och koncernchef Martin Lundstedt i en rapportkommentar.
Volvo ökar nu sitt justerade rörelseresultat med enorma 5,7 miljarder kronor till 18,4 miljarder kronor, vilket är precis som bolaget tidigare kommunicerat.
Läs mer här: Volvos omvända vinstvarning historisk – sent aprilskämt?
Och här: Volvo gör bästa kvartal nånsin – vinst på 18 miljarder
Siffran över det justerade rörelseresultatet nu motsvarar en marginal på 14 procent.
Bland Volvos underleverantörer kokar ilskan över lastbilsjättens superresultat.
Läs mer om det: Vrede över AB Volvos historiska superprognos
Avkastningen på sysselsatt kapital i Volvo steg till 30,33 mot tidigare 25,3 procent under samma kvartal i fjol.
“En god lönsamhet är viktig för att vi ska kunna fortsätta öka våra investeringar i det största teknikskiftet någonsin i våra branscher. Vi befinner oss i en period där vi samtidigt investerar i både batteri- och bränslecellselektriska fordon samt förbränningsmotorer”, säger Martin Lundstedt.
Här är AB Volvos Q1-resultat i korthet:
• Under Q1 2023 ökade nettoomsättningen med 25 % till 131,4 miljarder kronor (105,3). Justerat för valutakursförändringar var ökningen 17%.
• Det justerade rörelseresultatet uppgick till 18.409 Mkr (12.681), motsvarande en justerad rörelsemarginal på 14,0% (12,0). Det justerade rörelseresultatet är exklusive en negativ effekt på 1.300 Mkr relaterade till en avsättning för omstruktureringskostnader i Bussar.
Senaste nytt
• Det rapporterade rörelseresultatet uppgick till 17.109 Mkr (8.556).
• Förändrade valutakurser hade en positiv påverkan på rörelseresultatet om 1.669 Mkr.
• Resultatet per aktie uppgick till 6,35 kronor (3,46).
• Det operativa kassaflödet i Industriverksamheten uppgick till 5.004 Mkr (-5.400).
• Avkastningen på sysselsatt kapital i Industriverksamheten uppgick till 30,3% (25,3).

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.