Dagens PS

Miljardtömmer valven – för att rädda valutan

Centralbankerna i tillväxtländer har under juni tvingats försvara sina valutor mot en starkare dollar genom att tömma 54 miljarder dollar i egna reserver. OBS! Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Centralbankerna i tillväxtländer har under juni tvingats försvara sina valutor mot en starkare dollar genom att tömma 54 miljarder dollar i egna reserver. OBS! Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 09 juli 2018Publicerad: 09 juli 2018

Centralbankerna i tillväxtländer har under juni tvingats försvara sina valutor mot en starkare dollar genom att tömma 54 miljarder dollar i egna reserver. Det visar preliminär data från analysföretaget Exante Data, skriver Wall Street Journal.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Trenden avviker rejält från årets första fem månader när centralbankerna fyllde på valven med 114 miljarder dollar, den snabbaste ackumulationen sedan 2014.

Av de länder som fått spendera mest på valutaförsvaret är Brasilien med 44 miljarder dollar. Detta har hjälpt föga då realen har försvagats med 14 procent i år mot dollarn.

ANNONS

På samma sätt har indiska rupien tappat 7,1 procent trots centralbankens försvarsingrepp med köp av egen valuta för nästan 17 miljarder dollar.

Under juni är det endast Argentina som sett sin peso komma att stärkas med fyra procent, efter att landets centralbank tömt 10 miljarder dollar i reserver under maj och juni. Sett till hela 2018 är stärkningen obetydlig då valutan har totalt tappat 34 procent mot dollarn.

Benn Steil, en senior medlem i amerikanska rådet för utrikesrelationer, har till affärstidningen sagt att interventioner från centralbanker med stödköp av egen valuta är inte tillräckliga, utan att många ackompanjeras av räntehöjningar för att få genomslag.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS