Dagens PS

Dollarn rasar – första offret i USA:s handelskrig

Ras för dollarn
2025 har bjudit på en tuff start för en rekordstark dollar – som nu fallit tillbaka till nivåer som gällde före valet av Donald Trump. (Bild: Canva)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 06 mars 2025Publicerad: 06 mars 2025

Den amerikanska dollarn drabbas av sitt största ras på tre år efter att Donald Trump initierat nya tullar mot Mexiko och Kanada, vilket har skakat om de globala finansmarknaderna och skapat oro bland investerare världen över.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Valutans dramatiska fall har överraskat många ekonomer som tidigare förutspått att handelskonflikter skulle stärka dollarn. Samtidigt varnar experter för att valutans status som “säker hamn” kan vara hotad.

Dollarn faller kraftigt mot euron – tidigare var det tal om att dollarn skulle gå om den stora europeiska valutan. (Bild: Google)

Dollarn faller med Trump

Den amerikanska valutan har rasat med 2,5 procent under de senaste tre dagarna, den största nedgången sedan november 2022. Bakom fallet ligger Donald Trumps beslut att införa nya tullar mot Mexiko och Kanada.

Detta är raka motsatsen till vad många ekonomer hade förutspått. Den traditionella teorin säger att tullar borde stärka dollarn, men verkligheten har visat sig vara mer komplicerad, skriver Barrons.

Fakta: Dollarn faller

• Dollarn har fallit 2,5% på tre dagar
• Största raset sedan november 2022
• ICE Dollar Index står nu på 104,95
• Svenska kronan har stärkts 1,5% mot dollarn

Läs mer: Svenska kronan: Oväntad vinnare – men hur länge till? Realtid

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Förlorar status som trygg hamn

ANNONS

Deutsche Banks valutachef George Saravelos varnar nu för att dollarn kan förlora sin status som säker hamn för investerare. Traditionellt har dollarn stärkts i tider av oro, men detta mönster börjar nu brytas.

“Vi skriver inte detta lättvindigt. Men de globala förändringarna sker så snabbt att detta måste tas på allvar”, skriver Saravelos i en analys, rapporterar Reuters.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Kronan gör comeback

Den svenska kronan har däremot blivit en oväntad vinnare i den nya valutaordningen. Under måndagen stärktes kronan avsevärt mot USA:s dollar, och i dag kostar en dollar knappt 10 kronor och 20 öre.

Framgången kopplas främst till Sveriges industri, som gynnas av ökade försvarsanslag i Europa och fortsatt stöd till Ukraina.

Läs mer: Kronan stärks – här får du mest semester för pengarna. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS