Dagens PS

Analys: Så kan hon bli kronans "frälsare"

BNP
Upp med hakan, Elisabeth Svantesson (M). BNP-nedgången blev betydligt mindre än väntat. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 05 juli 2023Publicerad: 05 juli 2023

Enligt en analys i Dagens Industri sitter finansminister Elisabeth Svantesson på nyckeln som kan stärka kronan.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Tidningens Viktor Munkhammar skriver att svagare statsfinanser, om än paradoxalt, är en väg att gå för att få kronan att lyfta.

Sverige utmärker sig med starka statsfinanser och enligt analysen finns det “gott om utrymme att öka belåningen” för finansminister Elisabeth Svantesson (M).

ANNONS

Som EU:s regelverk ser ut just nu, det kommer att ändras, skulle vi kunna öka statsskulden med närmare 1 800 miljarder kronor och per automatik en ökad mängd statspapper på marknaden.

Så ser hypotesen kring kronan ut

Men detta är inte genomförbart då det bland annat är “ett brott mot det finanspolitiska ramverket” med skuldtaksgränser i förhållande till BNP.

Om den höga inflationen i Sverige däremot sjunker, också den utmärker sig i Europa, kan det enligt Di:s Viktor Munkhammar “öppna för en mer aggressiv finanspolitik”, vilket hypotetiskt och motsägelsefullt kan stärka kronan.

Resonemanget som sådant rimmar med vedertagna ekonomiska modeller, tillstår Di-skribenten.

“Det faktum att även Norge, som liksom Sverige har liten statsskuld och tunn handel, plågas av en svag krona ger dock visst stöd åt hypotesen”, skriver Munkhammar samtidigt och bygger sin tes på att högre räntor följer med större statlig upplåning, vilket kan vara bra för Sveriges just nu extremt svaga valuta.

Läs även: Kronans kollaps sätter press på Svantesson

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS