Dagens PS

Var har Musk gjort av Teslas pengar?

nyheter
Tesla-vd:n Elon Musk. (Foto: Ebrahim Noroozi/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 mars 2025Publicerad: 24 mars 2025

Hur är det med den ekonomiska kontrollen i Tesla? Frågan är aktuell sedan 1,4 miljarder dollar tycks vara på villovägar. Läs mer om det och vår övriga nyhetsbrief från natten.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Drygt 14 miljarder på avvägar i Tesla?

Enligt Fortune tycks 1,4 miljarder dollar, nästan 14,2 miljarder kronor, ha kommit på “avvägar” i Tesla, och detta ger anledning till frågor hur de finansiella kontrollerna fungerar hos bolaget, skriver det amerikanska affärsmagasinet.

ANNONS

“Tesla gör stora satsningar på AI, men investerare kan ha anledning att ifrågasätta vart pengarna tar vägen. Om den lämnas oförklarad kan en diskrepans på 1,4 miljarder dollar mellan företagets kapitalutgifter och värderingen av de tillgångar som kontanter spenderades på, som först rapporterades av Financial Times, väcka oro för interna kontroller hos Elon Musks elbilsjätte.” (Fortune)

ANNONS

Senaste nytt

Trump dämpar hotet om strafftullar

Det blir inte den “spärreld” av handelstullar som USA:s president Donald Trump skramlat med, enligt medhjälpare och allierade. Detta besked väntas bli en lättnad för många som drabbats av panik inför ett fullskaligt handelskrig.

“Trump förbereder ett tillkännagivande om tullar på “Liberation Day” den 2 april, där han presenterar så kallade ömsesidiga tullar som han ser som vedergällning för tullar och andra hinder från andra länder, inklusive långvariga amerikanska allierade. Även om tillkännagivandet skulle förbli en mycket betydande utvidgning av USA:s tullar, ser det ut att bli mer fokuserat än den utspridda, helt globala ansträngning som Trump annars har funderat över, säger tjänstemän som är bekanta med saken.” (Bloomberg)

Ändrat klimat försvagar försvarsförmåga

Med klimatförändringar följer en sämre förmåga att försvara sig militärt. Det konstaterar försvarsalliansen Nato i en rapport och pekar på hur extremväder slår mot vapensystemen.

Natos biträdande generalsekreterare James Appathurai anser att det är bråttom för de allierade inom Nato att anpassa sig till de nya villkoren.

ANNONS

“Vi behöver betrakta klimatet utifrån dess påverkan på militär effektivitet”, säger han. (SVT)

Ukraina hoppfull efter söndagens samtal

Samtalen mellan USA och Ukraina i går var hoppingivande, enligt Ukrainas försvarsminister som betecknar samtalen i Saudiarabiens huvudstad Riyadh i ett uttalande som “konstruktiva och meningsfulla”. I dag, måndag, väntas en rysk delegation hålla möten där med USA men Moskva uppges tona ned förväntan på en snabb lösning av konflikten.

“Vi är bara i början av denna väg”, sa Kremls talesperson Dmitrij Peskov i rysk stats-tv inför dagens samtalsrunda mellan Ryssland och USA i Saudiarabien. (Ekot)

Kina berett att skära av Taiwan från omvärlden

Kinas militära styrkor uppges stå redo att skära av självstyrda Taiwan från omvärlden genom en blockad, och om Peking skrider till verket med sina väpnade styrkor för att isolera och pressa Taiwan till underkastelse är det en krigshandling som skulle mynna ut i en global kris.

“Det skulle provocera fram ett militärt svar från Taiwan, tvinga president Trump att avgöra om den amerikanska militären ska hjälpa till att försvara ön, störa den globala handeln och tvinga europeiska nationer att införa straffande sanktioner mot Peking.” (The Wall Street Journal)

Kina: Vi ska bli ännu mer marknadsvänliga

Kinas vice premiärminister He Lifeng lovar att Peking ska öppna upp sina marknader mer och välkomna fler investeringar från multinationella företag.

ANNONS

Uttalandet gjordes enligt det kinesiska handelsministeriet under China Development Forum, som startade på söndagen och där en rad tunga företagsledare samlats. På plats finns bland andra utländska vd:ar som Tim Cook från Apple, Cristiano Amon från Qualcomm, Pascal Soriot från AstraZeneca samt den besökande amerikanska republikanska senatorn Steve Daines. (CNBC)

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS