Dagens PS

USA: Cheferna sätter nya lönerekord

Nvidas vd Jensen Huang drog in mest under fjolråret.
Nvidas vd Jensen Huang drog in mest under fjolåret. (Foto: TT)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 22 maj 2024Publicerad: 22 maj 2024

Många av de amerikanska toppcheferna drog in nya rekordlöner förra året. Faktum är att även medellönen ökade och hamnade på över 15 miljoner dollar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är Wall Street Journal som har tittat närmare på hur mycket USA:s toppchefer drog in förra året.

Medellönen ökade för USA:s toppchefer

Medan många tjänade över 50 miljoner dollar i årslön var medellönen heller inte fy skam utan landade på 15,7 miljoner dollar.

Det var ofta börsframgångar och starka techbolag som låg bakom de givmilda lönerna till bolagens vd:ar.

De flesta såg sina löner öka med minst nio procent under fjolåret, och en fjärdedel av cheferna fick ett lönelyft på hela 25 procent.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Rekordår för RLVNC: "Visar att vår affärsmodell fungerar"

14 feb. 2025

Nvidia-bossen fick mest

Det gick bra för chipbolaget Nvidia förra året, där aktien tredubblades och bolaget steg med 215 procent. Som ett resultat fick även vd:n Jensen Huang ta del av framgångarna med drygt 34 miljoner dollar i löneökning.

Även techjättar som Meta delade ut frikostigt med pengar, åtminstone till bossen Mark Zuckerberg, som drog in över 24 miljoner dollar extra under 2023, berättar WSJ.

Resor kommer i kapp

ANNONS

Det var dock inte bara tech och chip som ledde ligan, även resor och transporter börjar komma i kapp, efter att ha släpat efter under pandemiåren.

Det gick bra för kryssningsjätten Royal Caribbean Group som därmed kunde kryssa i lönehöjningen för sin chef Jason Liberty som fick drygt 17 miljoner dollar mer att röra sig med under fjolåret.

Att det svänger snabbt vem som tjänar pengar i bolagsvärlden visar även bottenskiktet för 2023.

En blick några år tillbaka – och de dåvarande vinnarna är numera förlorare. Runt en tredjedel av bolagen finns inom hälsosektorn, med många läkemedels- och bioteknikföretag.

Läs även:

Svenska reallöner föll mest 2023. Dagens PS

1,5 miljon i månaden – här är statliga vd-lönerna. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS