Den svenska kronan lyfter på Europas plan att rusta upp försvaret av historiska mått. Så mycket är kronkursen upp i dag.
Upprustningsbesked stärker svenska kronan


Mest läst i kategorin
Affärsvärldens nätupplaga skriver att den svenska växelkursen är en valutavinnare på tisdagen på nyheten att Europa planerar att kraftigt rusta upp försvaret.
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen meddelar att unionen vill lätta på budgetreglerna för att möjliggöra en historisk försvarssatsning som “brådskar”, deklarerar hon, rapporterar bland andra CNBC.
“Vi är i en era av upprustning. Europa är redo att massivt öka sina försvarsutgifter”, säger von der Leyen i ett uttalande.
Nytt rekordrally i Saab på uppgifterna
Svenska försvarskoncernen Saabs aktie rusar 12 procent på beskedet till en ny rekordnivå, samtidigt stiger kronan med 20 öre mot dollarn och utmärker sig med den starkaste utvecklingen på tisdagen i förhållande till andra europeiska valutor.
Kronan handlas nu kring 10,50 mot dollarn.
Så stark har kronkursen inte varit sedan oktober förra året, konstaterar Afv.
Ekonom: Därför ökar kronan i värde
“Svensk försvarsindustri utgör relativt Frankrike och Tyskland en större andel av BNP vilket ökar intresset för att köpa en hårt sargad valuta”, skriver SEB-ekonomen Marcus Widén i ett morgonbrev som tidningen hänvisar till.
Även flera strateger som nyhetsbyrån Bloomberg pratat med är inne på samma spår, det vill att kronan kan lyfta mer.
“Sverige har en betydande vapenkapacitet. Eftersom de globala försvarsutgifterna, särskilt i Europa, enbart går i en riktning, innebär det en ökad efterfrågan och därmed fler transaktioner i kronan”, säger Jeremy Stretch, chef för valutastrategi på CIBC, till Bloomberg.
Bedöms ha potential att stiga mer
I slutet av året tror han att kronan har kapacitet att stärkas med nära 20 öre till 10,90 per euro.
2023 uppges svenska försvarsexporter ha svarat för 0,6 procent av BNP, vilket kan jämföras med Frankrikes 0,2 procent av BNP samma år.
Även om svenska företag i försvarsindustrin inte är i närheten av tyska och franska utmärker sig de svenska bolagen sett till BNP.
Det konstaterar Kit Juckes, valutastrateg på Société Générale, som också tror på en kronförstärkning, berättar Bloomberg.
Läs också: Kronan skjuter i höjden när Europa rustar för krig Dagens PS
Läs även: Starkare krona – vinst eller förlust för ditt fondsparande? Dagens PS
Läs vidare: Svenska kronan fortsätter segertåget – gynnas av skandalen i USA News55

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.