I väntan på den amerikanska centralbanken Feds räntebeslut stiger marknaderna i Asien, samtidigt smälter investerarna Japans banbrytande förändring av penningpolitiken.
Uppåt i Asien inför Feds räntebesked


Mest läst i kategorin
I Japan har centralbanken för första gången på 17 år höjt räntorna och skrotat sin policy för avkastningskurvan, och detta fick det ledande börsindexet Nikkei 225 att på nytt klättra över 40 000-strecket.
Nu inväntar investerarna den amerikanska centralbanken Federal Reserves räntebesked.
I Kina har People’s Bank of China beslutat sig för att behålla sina ett- och femåriga låneräntor oförändrade på 3,45 procent respektive 3,95 procent.
Läget på börserna just nu i Asien-Stillahavsområdet är följande:
Japanska Nikkei 225 har stängt med en uppgång på 0,66 procent.
Hang Seng i Hongkong stiger 0,37 procent.
S&P/ASX 200 i Australien har avslutat dagen ned med 0,1 procent.
Shanghaibörsen i Fastlandskina är upp 0,5 procent medan Kospi i Sydkorea avanacerar 1,25 procent.
Allt enligt CNBC:s livebörsrapport, och klockan är nu 07.37 svensk tid.
Under gårdagens steg alla tre stora index i USA när Federal Reserve inledde sitt två dagar långa policymöte.
Dow Jones ökade med 0,83 procent, S&P 500 steg 0,56 procent och Nasdaq Composite stängde upp med 0,39 procent och noterade nytt stängningsrekord.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.