Dagens PS

Trump eldar på Asienbörserna – techrally i USA i kväll?

nyheter
Asienbörserna rivstartar handelsveckan på Trumps tullbesked om att undanta teknik. Upplagt för rally på USA:s börser i kväll? (Foto: Kyodo News via AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 14 apr. 2025Publicerad: 14 apr. 2025

Den amerikanska presidenten Donald Trump får de asiatiska börserna att rusa på måndagsmorgonen (svensk tid) medan aktieterminerna i USA indikerar att det kan bli rally på Wall Street i afton. Läs mer om det i vår nyhetsbrief.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Därför rusar Asienbörserna under morgonen

De asiatiska börserna men även Australiens ledande börsindex inleder börsveckan starkt. Bakgrunden är att USA:s prsident Donald Trump pausat importtullarna på konsumentelektronik.

ANNONS

Just nu, strax före klockan 07 svensk tid, är Hongkongsbörsens Hang Seng upp med 2,41 procent. Hang Seng har varit dragloket i måndagens handel.

Fastlandkinas CSI 300 steg med 0,58 procent i samband med CNBC:s livebörsrapport. I övrigt klättrar japanska Nikkei 225 med 1,75 procent. Det bredare Topixindexet avancerade 1,50 procent, och Kospi i Sydkorea står på plus med 0,82 procent, samtidigt som småbolagsindexet Kosdaq stiger 1,60 procent.

I Australien adderar S&P/ASX 200 med 1,45 procent. (CNBC)

ANNONS

Senaste nytt

Amerikanskt techrally i sikte i USA

Sent i fredags meddelade Trumpadministrationen att smartphones och en rad andra elektronik- och teknikprodukter undantas från tullavgifter. Detta får asiatiska aktier inom chip- och alektronik att stiga på veckans första handelsdag.

I USA steg aktieterminerna på söndagen efter beskedet. “Det innebär en stor respit för Apple och andra som tillverkar många produkter i Kina”, skriver WSJ.

Handelsminister Howard Lutnick varnade på söndagen för att många tekniska produkter fortfarande kommer att drabbas av separata avgifter om en månad eller två som en del av en handelsutredning av halvledare enligt handelslagen Section 232. Och även Donald Trump understrrök på söndagen i ett inlägg på sociala medier att “INGEN kommer undan” utan att tullarna på teknikprylar bara flyttas till en annan hink. (The Wall Street Journal)

ANNONS

Svenska kronan världens starkaste

Sedan årsskiftet har den svenska kronan gått starkast bland världens större valutor. Omvänt har den amerikanska dollarn fallit som en sten sedan president Trump tillträdde i början av året.

Det är nyhetsbyrån Bloombergs G10-valutaindex som visar att den svenska växelkursen sticker ut med bäst utveckling på valutamarknaden. Kronan har förstärkts med 13,2 procent mot dollarn, som på söndagen kostade 9,78 kronor.

Andra valutavinnare är schweizerfrancen, plus 11,4 procent mot dollarn, följt av euron, plus 9,7 procent. Bland de sämre valutorna märks australiska dollarn, som ändå har stärkts med 1,6 procent mot dollarn. (TT)

Kinas export växer övertygande i mars

Under mars svällde Kinas export med rekordstora leveranser särskilt till Sydostasien. Det skedde inför USA:s massiva tullhöjningar.

“Exporten mätt i dollar överträffade vida prognoserna och steg med 12,4% från ett år tidigare, meddelade tullmyndigheten på måndagen, vilket vände en nedgång på 3% i februari. Värdet av försäljningen till utlandet var högre än alla uppskattningar i en Bloomberg-undersökning bland analytiker, vars median var 4,6 procent.”

Kinas import sjönk däremot under månaden med 4,3 procent. Handelsöverskottet i Kina i mars blev 103 miljarder dollar. (Bloomberg)

Nordkorea bygger gigantiskt krigsfartyg

ANNONS

Satellitbilder avslöjar nu att Nordkorea är på väg att bygga sitt största och mest avancerade krigsfartyg någonsin. Uppgifter gör gällande att krigsfartyget kan bli dubbelt så stort som de befintliga krigsfartygen i Kim Jong Uns flotta. Det ska vara 140 meter långt.

“Analytiker säger att bilderna visar pågående konstruktion av vapen och andra interna system på fartyget, som sannolikt är en fregatt med styrda missiler (FFG) utformad för att bära missiler i vertikala avfyrningsrör för användning mot mål på land och till sjöss.” (CNN)

Nobelpristagaren Mario Vargas Llosa är död

Den peruanske författaren och Nobelpristagaren i litteratur, Mario Vargas Llosa, har dött. Han blev 89 år och avled omgiven av sin familj i Perus huvudstad Lima.

Han debutbok var Staden och hundarna, som kom på 1960-talet. Sedan dess har han skrivit romaner, noveller, essäer och dramatik som översatts till fler än 30 språk. Bland de mest kända finns Samtal i Katedralen och Bockfesten.

Han försökte sig också på en politisk karriär inom nyliberalism och ställde 1990 upp i presidentvalet i Peru, men förlorade. (Ekot)

Det krävs för en platt börsavslutning i USA

Om de ledande amerikanska börsindexen ska ha en chans att stänga 2025 oförändrat måste handeln uppleva att tjurmarknadsrally i slutet av året, och det sker vanligtvis bara när marknaden kännetecknas av uppgångar och inte nedgångar som nu.

“Sedan president Donald Trump tillkännagav sin omfattande tullpolitik för över en vecka sedan och fick de globala marknaderna att rasa, har den amerikanska aktiemarknaden förlorat biljoner i rikedom. Alla de stora indexen som S&P 500, Nasdaq 100 och Dow Jones Industrial Average har fallit för året efter att marknaderna reagerat extremt negativt på Trumps nya handelspolitik.” (Fortune)

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring

Trygga din familjs framtid. Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som ger stor nytta till lågt pris.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS