Dagens PS

Triss i köpråd för börsnykomlingen – aktien rusar

Flera köpråd delas ut till bolaget som ringde i börsklockan så sent som i fredags.
Flera köpråd delas ut till bolaget som ringde i börsklockan så sent som i fredags. (Foto: FREDRIK SANDBERG / TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 10 feb. 2025Publicerad: 10 feb. 2025

Aktien kom till börsen så sent som i fredags när vd Thomas Koegler ringde i börsklockan. Nu lyfter kursen över 9 procent sedan trippla köpråd trillar in på måndagsmorgonen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Brädspelsbolaget Asmodee är en avknoppning från spelkoncernen Embracer (börskurs Embracer).

Sjönk under första börsdagen

ANNONS

När handeln startade i fredags 7 februari handlade aktien så högt som drygt 115 kronor en bit in på förmiddagen för att sedan falla tillbaka senare på dagen.

Aktien stängde till slut på 105 kronor per andel.

Nu kommer klassiska brädspelet till börsen

Att bräd- och kortspelsföretaget Asmodee skulle spinnas ut till ett eget börsbolag var känt sedan tidigare. Men nu har moderbolaget Embracer också avslöjat detaljerna inför noteringen.

Alldeles för lågt menar nu tre nya köpråd från analyshusen Danske Bank, Cantor Fitzgerald och Kepler Cheuvreux rapporterar nu Di som hänvisar till Bloombergs databas.

Högst riktkurs har Cantor Fitgerald som beräknar 135 kronor som rimligt värde i sin analys vilket resulterar i ett köpråd. Kepler, som är Swedbanks analysfirma, är mer försiktiga och siktar in sig på nivån 120 kronor. Däremellan landar Danske Bank med ett köpråd på 127 kronor.

ANNONS

Senaste nytt

En analytiker avstår från köpråd

Även en fjärde analys har publicerats, från Bernstein på 100 kronor jämnt. Det uteblivna köprådet verkar dock inte ta ned humöret då Asmodees aktie stiger med drygt 9 procent i skrivande stund till 114,5 kronor. Alltså i princip i nivå med högsta kursen från debutdagen.

ANNONS

På onsdag kommer brädspelsbolagets nästa bokslut. Enligt Asmodees vd, Thomas Koegler, borde den kommande rapporten dock innehålla få överraskningar.

Vill du få fler nyheter som denna från Dagens PS? Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Det var i alla fall så som börsnykomlingens vd beskrev bolaget när han intervjuades av Dagens PS i fredags som Veckans börsprofil;

“Asmodee och brädspelsbranschen är en väldigt stabil verksamhet. Även om det såklart kommer upp- och nedgångar så har den huvudsakliga riktningen inga stora överraskningar”, sa han då.

Hela intervjun med brädspelsbolagets vd kan du läsa här: Börsens nyaste vd: Så ska han få succéerna att växa – Dagens PS

Återstår att se om köpråden fortsätter även efter rapporten.

Läs mer:

Storbanken: 50 procents uppsida i spelaktien – Dagens PS

Miljardaffär: Embracer säljer sitt dotterbolag – Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
Investeringar i enskilda företagsobligationer

Få unik tillgång till den nordiska high yield-marknaden och exklusiva investeringsmöjligheter i nordiska tillväxtföretag.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS