Dagens PS

Trippla rapportsmällar för Wallenberg på börsen

Kusinerna Jacob och Marcus Wallenberg på nobelbanketten 2023.
Kusinerna Jacob och Marcus Wallenberg på nobelbanketten 2023. (Foto: Jonas Ekströmer/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 05 feb. 2025Publicerad: 05 feb. 2025

Familjen Wallenberg har haft bättre dagar på börsen. Tre rapporterande bolag där man är största ägare faller tungt på börsen på onsdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Svagast av alla i den rapporterande trion går klimatreglerings-bolaget Munters (börskurs Munters) där Wallenbergs familjestiftelse FAM är största ägare med 28 procent av aktierna.

Ridit på AI-vågen

Munters har varit en framgångssaga på börsen under senare år då man ridit på AI-trenden som en leverantör av avancerad ventilations- och avkylningsutrustning till utbyggnaden av exempelvis datahallar.

Men i dag rasar Wallenbergs aktie hela 10 procent trots att rapporten på flera punkter var bra med bland annat en högre orderingång än väntat.

Mindre bra rapport med en lägre utdelning än prognostiserat stod trädgårdsföretaget Husqvarna (börskurs Husqvarna) för där Wallenbergs investmentbolag Investor (börskurs Investor) är största ägare.

Aktien har, precis som många andra konsumentbolag, gått svagt under flera år och fortsätter ned i dag runt 6 procent på förmiddagen.

ANNONS

Senaste nytt

Wallenbergs läkemedelsaktie ned

Ett annat bolag i Investors portfölj är Sveriges numera största läkemedelsbolag SOBI (börskurs SOBI).

Läkemedelsaktien har varit ett starkt innehav i Wallenbergs portfölj under senare år men dagens rapport verkar göra marknaden något besviken och aktien sjunker drygt 3 procent.

ANNONS

SOBI gjorde dock en omvänd, alltså positiv, vinstvarning i mitten av januari som då fick aktien att stiga. Dagens nedgång gör att kursen faller tillbaka ned till den nivå som rådde innan vinstvarningen.

Rapportperioden har också innehållet flera starka rapporter för familjen Wallenberg. Bland annat riskkapitalbolaget EQT (börskurs EQT) som släppte sina siffror samma dag som Investor.

“Under 2024 låg våra investeringsvolymer åter på rekordnivåer, vi ökade takten för avyttringar, skapade betydande värde i våra portföljer och stängde den största private equity-fonden globalt1”, skrev Wallenberg-aktiens vd Christian Sinding i rapporten då när kursen lyfte drygt 6 procent.

På fredag 7 februari kommer försvarskoncernen SAAB (börskurs SAAB) med rapport. Kanske chans till revansch då för Wallenbergs portfölj efter dagens bakslag?

Läs mer:

Efter raset: Wallenberg-aktien bankens nya favorit – Dagens PS

Wallenberg om industrin – ett stort skifte – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS