Dagens PS

Swedbank: Fortsatt stor nedåtrisk i tjänstesektorn

Swedbank
Inköpschefsindex för privata tjänstesektorn (PMI–tjänster) föll i augusti till 49,0 från 53,4 i juli, skriver Swedbank. Bilden är tagen i ett annat ekonomiskt sammanhang. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 05 sep. 2023Publicerad: 05 sep. 2023

Även om botten tycks närma sig bedömer Swedbank kvarstår nedåtriskerna för de största företagen i tjänstesektorn.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Framför allt effekterna av ett minskat bostadsbyggande och hushållens krympande köpkraft”, säger Jörgen Kennemar, ansvarig på Swedbank för analysen av inköpschefsindex, i en kommentar.

Inköpschefsindex för privata tjänstesektorn (PMI–tjänster) föll i augusti till 49,0 från 53,4 i juli, men sett som ett genomsnitt för de senaste månaderna är det snarare en sidledes utveckling som framträder.

ANNONS

Det skriver banken i ett pressmeddelande på tisdagen.

Delindex för orderingång svarade för det största negativa bidraget till nedgången i PMI-tjänster följt av affärsvolym och leveranstider.

Delindex för sysselsättning gav ett positivt bidrag och nådde den högsta nivån på sju månader.

Tjänsteföretagens affärsplaner föll i augusti till den lägsta nivån på sex månader (50,5).

Index för leverantörernas insatsvarupriser steg till 69,6 i augusti från 62,2 i juli, den högsta nivån på åtta månader.

“Det innebär att pristrycket i tjänstesektorn tilltog ytterligare i augusti där sommarens kronförsvagning troligen är en bidragande faktor”, säger Jörgen Kennemar.

Läs även: Fortsatt alarmerande låg siffra för industrin Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS