Dagens PS

Svenska fondsparare räds inte nedgångarna i USA

Fondsparandet i juli
Nedgångarna i USA har ökat svenska fondsparares intresse för teknik- och globalfonder. (Foto: Canva)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 30 juli 2024Publicerad: 30 juli 2024

Under en tid har fondsparare dragit ner på sin exponering mot USA och teknikfonder, men nu vänder trenden. Enligt Avanzas senaste rapport över hur bankens fondsparare har placerat sina pengar i juli så har intresset för Sverigefonder svalnat till förmån för den globala marknaden.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Juli har varit en ordentligt stormig månad på de amerikanska börserna som föll närmare 10 procent på bara ett par veckor. På hemmaplan har vi varit mer skonade från häftiga rörelser och Stockholmsbörsen går snarare mot ett par procents positiv månadsutveckling”, skriver Felicia Schön, Privatekonom på Avanza i ett pressmeddelande. Hon fortsätter:

“Fondspararna verkar dock se köptillfällen i den amerikanska frossan – nettoköpen i både teknik- och Nordamerikafonder mer än fördubblas i juli, medan intresset för Sverigefonder tycks svalna.”

ANNONS

Favoriter bland fondsparare hos Avanza

Med jämna mellanrum presenterar Avanza en sammanställning över hur deras kunder har köpt aktier och fonder under den senaste månaden. Det kan fungera som en inblick i hur svenska fond- och aktiesparare tänker just nu.

De populäraste fonderna i juli har varit globalfonder, teknikfonder, Nordamerikafonder, räntefonder i SEK och blandfonder.

“Juli har varit en händelserik börsmånad på andra sidan atlanten” säger Felicia Schön och fortsätter: “Inget av detta verkar dock skrämma fondspararna som tvärtom passar på att köpa mer i dalarna.”

Mest sålda fonderna på Avanza

När det kommer till fonderna som folk har gjort sig av med så toppar de gröna energifonderna följda av Nordenfonder, hedgefonder, Kinafonder och energifonder. Felicia skön kommenterar det med att det ser ut ungefär som det har gjort tidigare under året:

“Till skillnad från de stora skiftningarna i handelsmönstret på köpsidan så är säljsidan mer eller mindre oförändrad. Precis som under i princip hela året hittills är det förhållandevis lite fonder som nettosäljs och det är primärt sektorn energi och förnybar energi som fondspararna överger.”

ANNONS

Läs mer: Aktier och sparande: Största fallgroparna att se upp för. Dagens PS

ANNONS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet.

ANNONS
Livförsäkring - din viktigaste försäkring
Just in Case

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.

Läs mer
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS
Spela klippet

Blir värderingen högre av notering i USA?

Klarna och andra europeiska bolag väljer att rikta sina blickar mot USA-börsen när det är dags för notering. Men att handlas på den amerikanska börsen är långt ifrån en säker väg till högre värdering. ”Financial Times har gjort en undersökning där man hade sett att av de tolv bolag man hade tittat på så hade hälften […]