Dagens PS

Sugen på pool? Aktierna som ger extra förmåner

Sugen på pool? Köp aktier i det svenska börsbolaget så får du rabatt.
Sugen på pool? Köp aktier i det svenska börsbolaget så får du rabatt. (Foto: Muhammad Sajjad/Ap/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 03 feb. 2025Publicerad: 03 feb. 2025

Visste du att det finns flera aktier som kan ge dig mer än bara högre värdering och utdelning? Aktieägare kan få fina rabatter på glasögon, mattor och till och med swimming-pooler.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Många svenskar känner säkert till att det kan vara smart att ladda med ett gäng Skistar (börskurs Skistar) aktier i portföljen inför fjällsemestern.

Generös rabatt i mattbutiken

För den som äger minst 200 aktier i fjälltursim-bolaget så ges 15 procents rabatt på alla Skistars sex destinationer och det gäller förutom boende även liftkort eller när man handlar i deras egen butik.

Men Skistar är inte det enda företaget på börsen som erbjuder förmåner till sina aktieägare. Det visar en genomgång som Aktiespararna har gjort.

“Den kanske allra mest förmånliga rabattförmånen för sina aktieägare går att hitta hos e handelsbolaget Rugvista (börskurs Rugvista) som är fokuserat på att sälja mattor via onlinebutiker”, skriver David Flatbacke-Karlsson.

Mattbolagets delägare får nämligen 20 procent rabatt på alla köp och det finns inte ens något krav på minsta antal aktier för att få ta del av förmånen.

Minst 200 aktier krävs

200 aktier är dock grundkravet om du vill ta del av glasögon-företaget Synsams (börskurs Synsam) rabatt.

Då kan du få 20 procent avdrag om du handlar i någon av optikkedjans fysiska butiker i Sverige, dock inte online.

ANNONS

Mest annorlunda är kanske aktien Gullberg & Jansson (börskurs Gullberg & Jansson).

“Bolaget med säte i Helsingborg erbjuder 10% rabatt på sina produkter i webbutikerna Växthusbolaget, Nordic Relax, Karibu och Ofyr till den som äger åtminstone 200 aktier”, beskriver Aktiespararna. Även har är det 200 aktier som minst gäller för den som vill ta del av rabatten.

Läs mer:

Läge för fastighetsaktier? Här är toppförvaltarens favoriter – Dagens PS

Avgörande vecka för börsen – rapporter och makro i fokus – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS