Dagens PS

Stordalen korkar upp – nu är han champagnekung

Petter Stordalen och teamet på Belmonte Beverage Group firar det nya distributionsavtalet med Moët Hennessy – en affär som gör hotellkungen till champagnekung. (Foto: Claudio Bresciani / TT)
Petter Stordalen och teamet på Belmonte Beverage Group firar det nya distributionsavtalet med Moët Hennessy – en affär som gör hotellkungen till champagnekung. (Foto: Claudio Bresciani / TT)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 15 mars 2025Publicerad: 15 mars 2025

Från hotellrum till champagneskum. Norska hotellkungen och investeraren Petter Stordalen satsar på lyxbubblor – en affär värd att skåla för.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Petter Stordalen har gjort sig ett namn som en färgstark och orädd entreprenör inom hotellbranschen.

Nu tar han nästa steg – och det bubblar av möjligheter.

ANNONS

Genom sitt dryckesföretag Belmonte Beverage Group har han säkrat en exklusiv distributionsaffär med lyxkonglomeratet Moët Hennessy. “En möjlighet som ingen av oss skulle ha vågat drömma om,” säger han.

Ny bubblande satsning

DN rapporterar att Belmonte Beverage Group tar över distributionen av Moët Hennessys premiumvarumärken i Norge, en portfölj som omfattar 27 procent av den norska marknaden för exklusiv champagne på Vinmonopolet.

Det handlar om några av de mest prestigefyllda namnen i branschen: Moët & Chandon, Dom Pérignon, Krug och Veuve Clicquot.

“Det här är helt klart världens mest exklusiva portfölj av drycker, med ett brett utbud av varumärken med historia och marknadspositioner som är omöjliga att replikera. Vi är hedrade och ödmjuka över det förtroende Moët Hennessy har visat oss och kommer inte att ta lätt på uppgiften”, säger Jakob A. Stordalen, ordförande i Belmonte Beverage Group.

Missa inte: Världens bästa gin? Det började med en dröm utanför Härnösand. Dagens PS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

En affär värd att skåla för

Affären väntas bidra med en omsättning på cirka 150 miljoner NOK per år för Belmonte Beverage Group – en markant ökning från de 16 miljoner NOK bolaget omsatte 2023.

“Målet har aldrig varit att bli störst, målet har varit att göra bästa möjliga jobb för våra producenter. Tillväxten har kommit som ett naturligt resultat av det arbete som gjorts av ledningen och de fantastiska människor vi har fått ombord”.

“Avtalet med Moët Hennessy är en game changer – en möjlighet som ingen av oss skulle ha vågat drömma om när vi startade”, säger delägaren Petter Stordalen i meddelandet.

På Belmonte Beverage Groups kontor firades den nya affären på passande vis.

“Några Moët & Chandon-korkar dök upp i taket på kontoret idag. Hela organisationen är väldigt glada över att arbeta med Moët Hennessys unika portfölj”, säger vd Stein-Erik Helverschou-Treverket.

Hotellkungen har korkat upp – och nu kan han också titulera sig champagnekung.

Läs även: Petter Stordalens stora miss i Sverige – back hundratals miljoner. Dagens PS

Läs även: Efter namnbytet: Petter Stordalen satsar – på vin. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

ANNONS
Skydda dig mot bedrägerier

Kreditbevakning med ID-skydd skyddar dig som kund mot bedrägerier genom att livebevaka ditt personnummer i realtid. Så fort en kreditupplysning tas i ditt namn larmas du direkt via SMS vilket ger dig möjlighet att agera snabbt. Med ett enkelt samtal till spärrlinjen spärras ditt personnummer omedelbart och detta stoppar bedragaren i ett tidigt skede.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS