Studsvik,Ortivus och Billerud gick bra på tisdagen. Men det räckte inte för att vända utvecklingen. Stockholmsbörsen slutar på rött, med 0,47 procent minus på breda index.
Stockholmsbörsen lyckades inte studsa upp


Mest läst i kategorin
Starbreeze faller både på A- och B-aktien med 15 procent vardera. Viaplay fortsätter sin skakiga år med ett rejält tapp på 9,84 procent.
MISSA INTE: De slog ut tre ryska brigader med ett enda snilledrag – Dagens PS
Uppstuds räckte inte
Studsvik var en aktie som gick bland de bättre på tisdagen, med 6,07 procent uppstuds. Det framgår av Dagens Industris siffror. Studsvik stannar på 115 kronor vid börsstängning.
Billerud gjorde en uppgång på 6,74 procent vilket var glädjande för aktien, som landar på 92,86 kronor vid börsstängning.
Boule Diagnostics steg mest, med 7,26 procent till ett aktievärde på 9,90 kronor stycket.
Fall i skogen
Stora Enso tappade 2,34 procent på tisdagen, efter ett radikalt vd-byte på måndagen.
Krisande Fastator faller ytterligare ett dygn, med 10,41 procents tapp på Stockholmsbörsen.
Stockholmsbörsen slutar på rött, med 0,47 procent minus på breda index. Storbolagsindex OMXS30 föll nästan med lika mycket, 0,45 procent.
Läs mer om Stockholmsbörsen:
Två tapp på tisdagsmorgonen – Dagens PS
Stora Ensos vd får sparken – är förtegen – Dagens PS

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.